Wersja testowa
Kryterium dochodowe dotyczy przede wszystkim świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, w tym różnego rodzaju zasiłków i świadczeń rodzinnych. Możliwe, że spotkaliście się z tym określeniem. Watro również wiedzieć, że nie przy każdym zasiłku czy świadczeniu występuje wymóg spełnienia kryterium dochodowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Jest to maksymalny limit kwoty dochodów, jakie mogą uzyskać osoby, ubiegające się o różne formy pomocy od państwa. Kryterium dochodowe obliczane jest:
Kryterium dochodowe jest warunkiem koniecznym do spełnienia, aby otrzymać pomoc od państwa lub pomoc, którą kieruje gminny ośrodek pomocy społecznej, pod warunkiem, że jest ono wymagane przy konkretnych formach pomocy. Należy bowiem pamiętać, że istnieją takie formy pomocy od państwa, które nie wymagają kryterium dochodowego. Jest też taki rodzaj świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w przypadku których dochód rodziny jest kluczowy.
Czasami zdarza się tak, że kryterium dochodowe określa nie tylko górną ale też dolną granicę dochodów. Jest tak na przykład w przypadku ubiegania się o mieszkanie komunalne. Jeżeli ktoś zarabia poniżej kryterium dochodowego, wówczas nie przysługuje mu mieszkanie komunalne, za to może starać się o mieszkanie socjalne.
Podstawą prawną kryterium dochodowego jest artykuł 8 ustawy o pomocy społecznej. Ustawa określa kwotę dla różnych kryteriów dochodowych, ale już w ustępie 2 artykułu 8 mówi, że w przypadkach takiej pomocy społecznej, którą są zasiłki okresowe i celowe, rada gminy może podwyższyć kryteria dochodowe za pomocą uchwały. Natomiast w ustępie 3 jest informacja o tym, że dochód osoby ubiegającej się o pomoc społeczną jest wyrażony wartością netto, a jeśli ktoś płaci alimenty, ustalany dochód minimalny jest wartością pomniejszoną o kwotę tychże alimentów.
I tak, występuje ono przy:
Natomiast kryterium dochodowego nie ma wtedy, kiedy ktoś stara się o:
W zakresie części świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej może występować kryterium dochodowe ustalane na mocy odrębnych przepisów i zasad. Poniżej zamieszczamy przegląd wybranych świadczeń pieniężnych w których obowiązuja kryteria dochodowe.
Zasiłek celowy jest to, jak sama nazwa wskazuje świadczenie realizowane w jakimś celu, i są to wszystkie formy pomocy społecznej.
Natomiast zasiłkiem okresowym nazywa się takie świadczenie, które ma pomóc osobie przetrwać pewien trudny okres w życiu. Może to wynikać na przykład z długotrwałego bezrobocia i problemów ze znalezieniem pracy, choroby alkoholowej, innej długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, bezdomności, niepełnosprawności oraz innych czynników, wymienionych przez artykuł 7 ustawy o pomocy społecznej. Kryterium dochodowe dla zasiłku okresowego wynosi 776 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 600 zł dla osoby w rodzinie.
Dodano:
Mieszkanie komunalne to termin, który pojawia się często w publikacja prasowych czy kontekście dokumentów urzędowych. Jakie prawa mają użytkownicy mieszkań komunalnych i czy mogą stać się właścicielami takiego lokum. Z tego wpisu na blogu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o wykupie mie(...)
Czytaj więcejMieszkanie TBS czyli towarzystwa budownictwa społecznego to rodzaj specyficznej formy nabycia nieruchomości. Wiele mówi się o tym, że: „młodzi nie mają szans na kredyty” czy zaczynając ścieżkę kariery zwyczajnie „nie stać ich na kredyt”. Odpowiedzią na problemy młodych ludzi w uzyskaniem własności w(...)
Czytaj więcejCo to jest program Mieszkanie Plus? W mediach co rusz słyszymy doniesienia o kolejnych programach wsparcia z oznaczniem „plus”. Dziś omówimy istotę tego nowego programu, przyjrzymy się jego podstawom prawnym i zwrócimy szczególną uwagę na jego mechanizm oraz dobre i złe strony. Również krótko przeds(...)
Czytaj więcej