Wersja testowa
Kredyty preferencyjne skierowane do rolników pojawiały się co jakiś czas zarówno w bankach komercyjnych jak i bankach spółdzielczych. Teraz na rynku pojawia się nowy produkt, jakim jest Pożyczka dla rolnika z PKO Banku Polskiego. Warto wiedzieć, czym cechuje się ten kredyt i co można sfinansować z tak pozyskanych pieniędzy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Jeszcze w lutym 2023 roku na konferencji prasowej wypowiadał się szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi wicepremier Henryk Kowalczyk oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapowiedzieli oni uruchomienie nowego produktu w PKO BP nie wspominając o tym, że na polskim rynku są już dostępne inne kredyty inwestycyjne dla rolników. Według członków rządu jest to sposób Prawa i Sprawiedliwości na radzenie sobie z kryzysem w rolnictwie.
Polska wieś jest skarbem narodowym i dzięki niej mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Prezentowany dziś produkt bankowy jest odpowiedzią na oczekiwania naszych rolników. Dzięki temu, że polskie państwo zachowało własność kluczowych instytucji finansowych, rząd może na bieżąco reagować na kryzysy - podkreślił minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Informacja o nowym kredycie preferencyjnym mogła ucieszyć wielu rolników. Jednakże mówiąc o powodach uruchomienia produktu nie wolno lekceważyć głosu opozycji. Tam bowiem da się słyszeć, że kryzys w rolnictwie jest spowodowany tym, że Rząd zamiast wysyłać ukraińskie zboże do Afryki – pierwotnego miejsca przeznaczenia tego towaru – magazynuje je, a polski rolnik nie ma gdzie sprzedawać swojego zboża. Obecnie uważa się to za jeden z powodów kryzysu w rej branży.
Jakie są szczegóły nowej oferty produktów finansowych skierowanej do rolników? PKO BP przygotował Pożyczkę dla rolnika, która wygląda następująco:
Maksymalny okres spłaty wynosi 60 miesięcy. W tym czasie rolnik może skorzystać z karencji w spłacie kredytu na okres maksymalnie 6 miesięcy.
Cele finansowe przygotowanej przez PKO BP dla rolników oferty pożyczki uwzględniają szeroki zakres produkcji rolnej. Pieniądze można przeznaczyć praktycznie na dowolny cel, byleby był on związany z działalnością. Może to być np. zakup użytków rolnych, nawóz, materiału siewnego, urządzeń czy maszyn rolniczych. Jeśli zaś rolnik posiada już inne kredyty i jest zainteresowany całościową lub częściową spłatą kapitału i odsetek, to może także na to przeznaczyć pieniądze z Pożyczki dla rolnika.
Warunkiem uzyskania pożyczki jest konieczność prowadzenia gospodarstwa rolnego. Procedura jest bardzo prosta i łatwa w obsłudze. Wystarczy:
Umowa zostanie podpisana drogą elektroniczną. Jeśli cały proces pójdzie pomyślnie, to klient ma szansę na uzyskanie pieniędzy jeszcze tego samego dnia, w którym składał wniosek.
Już od 2015 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa współpracuje z instytucjami, dzięki którym można pozyskać atrakcyjne produkty. Oto wykaz, które banki udzielają kredytów preferencyjnych dla rolników:
A na co można przeznaczyć pieniądze ze zobowiązań udzielanych przez powyższych kredytodawców? Otóż tutaj również cele są związane z bardzo szeroko pojętą działalnością rolniczą. W zależności od oferty można uzyskać kredyty: na bieżącą działalność rolniczą, na finansowanie działów specjalnych produkcji rolnej, na działalność przetwórstwa, na wznowienie produkcji rolnej, itd.
WARTO WIEDZIEĆ
Jak możemy się dowiedzieć z „Tygodnika Rolniczego”, w przypadku ofert kredytów z instytucji współpracujących z ARiMR obowiązuje limit akcji kredytowej. Dla kredytów na realizację przedsięwzięć w gospodarstwach z linii PR, RR i Z wynosi on 150 000 000 zł.
Dodano:
Praca na roli nie należy do najłatwiejszych. Bywają sytuację, kiedy na modernizację gospodarstwa rolnego lub zakup gruntów rolnych potrzebna jest dodatkowa gotówka. Naprzeciw potrzebom rolników wychodzą banki z ofertami kredytów na zakup użytków rolnych. Z tego artykułu dowiesz się: c(...)
Czytaj więcejProwadzenie gospodarstwa rolnego to bardzo ciężkie zajęcie, trzeba być przygotowanym do pracy o każdej porze dnia i w każdą pogodę. Banki mają przygotowane specjalne kredyty i inne produkty finansowe, przeznaczone tylko dla rolników. Wśród nich wyróżniamy zarówno kredyt inwestycyjny oraz kredyty obr(...)
Czytaj więcej