Wersja testowa
Często słyszymy, że w dzisiejszych czasach coraz łatwiej popaść w długi, czyli uzyskać status osoby zadłużonej. Klienci, którzy nie spłacają kredytów na czas i w określonej w umowie kwocie trafiają do licznych rejestrów, które na bieżąco monitorują aktualny stan zadłużenia danej osoby. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie kredytu nie będzie możliwe.
Spis treści
Jednym z najpopularniejszych raportów, który gromadzi dane na temat historii kredytowej i pożyczkowej to Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Raport, który można wygenerować w tej instytucji, jest podstawowym zbiorem informacji na temat zaciąganych pożyczek i kredytów oraz terminowości ich spłaty. Pozytywna historia jest podstawą do uzyskania kredytu w instytucjach bankowych. Banki bardzo wnikliwie analizują nie tylko zdolność finansową Klienta (możliwość spłaty na podstawie wysokości osiąganych dochodów oraz regularnych zobowiązań), ale również wiarygodność i rzetelność Klienta. Jeśli osoba starająca się o kredyt gotówkowy w banku posiada negatywne wpisy w BIK, niestety z zasady nie uzyska kredytowania.
Kolejnym zbiorem informacji na temat zadłużenia jest Krajowy Rejestr Długów (KRD). W KRD dokonują wpisy nie tylko instytucje finansowe, ale również inne przedsiębiorstwa oraz urzędy. Aby wierzyciel mógł wpisać do KRD konsumenta zobowiązanie, musi przekraczać kwotę 200 zł i trwać co najmniej 60 dni. W tym rejestrze można się znaleźć np. za niezapłacenie mandatów drogowych, czynszu, rachunków za prąd, usługi telekomunikacyjne itp.
Należy dodać, że powyższe bazy danych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych przy ocenie Klienta. Poza tym banki mogą skorzystać z wielu innych źródeł takich jak np. Rejestr Banków Polskich, BIG Infomonitor, ERIF, CRIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
Wpisy do KRD oraz BIK powodują, że uzyskanie kredytu w banku jest niemożliwe. Można śmiało stwierdzić, że kredyt bez BIK i KRD nie istnieje. Banki, które są podporządkowane regułom Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Prawa Bankowego nie mogą udzielić takim osobom finansowania. W takiej sytuacji naprzeciw wychodzą instytucje pozabankowe, które w swojej ofercie posiadają również pożyczki bez BIK dla zadłużonych. Duża część z nich to pożyczki online.
Pożyczki dla zadłużonych to bardzo szybki i prosty sposób podratowania domowego budżetu oraz szansa na uregulowanie powstałych wcześniej zobowiązań. Otrzymanie pożyczki pozabankowej jest o wiele prostsze niż to, jest w przypadku żmudnej procedury kredytowej, którą trzeba przejść w Banku. Przydzielenie pożyczki jest często szybkim procesem, a środki na koncie mogą się znaleźć u klienta często w ten sam dzień.
Należy zaznaczyć, że korzystając z ofert firm pozabankowych, możemy napotkać kilka rodzajów pożyczek. W naszym omawianym zagadnieniu kluczowe jest wyodrębnienie tych firm, które proponują środki finansowe bez sprawdzania Klientów w BIK i KRD. Zgodnie z przyjętą wewnętrzną polityką firm pożyczkowych, niektóre z nich oficjalnie proponują pożyczkę bez BIK, pożyczkę bez KRD, a nawet pożyczki bez BIK i KRD z komornikiem. Składając wniosek do takich firm Klient ma realną szansę na pozyskanie finansowania bez uzyskania decyzji odmownej.
Rozważając temat nasuwa się pytanie, dlaczego firmy decydują się na duże ryzyko
i zgadzają się finansować Klientów, którzy już wpadli w długi. Odpowiedź jest prosta: taki jest po prostu ich profil działalności. W ich politykę wpisane jest ryzyko finansowe, które obniżają stosując indywidualne metody na zabezpieczenie się na wypadek braku spłat rat przez Klientów:
Standardowo mamy kilka dróg:
Jakąkolwiek formę wybierzemy należy pamiętać, aby wcześniej sprawdzić taką firmę, aby mieć pewność, że zapewni pomoc, której oczekuje Klient. Dodatkowo dobrze wiedzieć, na jakich warunkach podpisuje się umowę i warto wcześniej zapoznać się z kwestiami takimi jak:
Zaktualizowano:
Dodano: