Wersja testowa
Krajowy Rejestr Długów jest to prywatna instytucja, która gromadzi informacje na temat dłużników, którzy nie spłacają w terminie swoich zobowiązań. Z tej bazy danych korzystają banki, instytucje pożyczkowe oraz inne firmy, aby posiąść wiedzę na temat wiarygodności finansowej Klienta. Informacje uzyskane z bazy KRD są dla banków podstawą do udzielenia kredytu. W przypadku firm pożyczkowych polityka udzielania pożyczek kształtowana jest indywidualnie. Na rynku możemy spotkać więc wiele produktów finansowych dla tych klientów, którzy takie wpisy posiadają.
Spis treści
Na listę dłużników mogą zostać wpisane osoby fizyczne, których dług na łączną kwotę przekracza 200 zł, a termin płatności wynosi co najmniej 60 dni opóźnienia. Warunkiem koniecznym przed dokonaniem wpisu jest poinformowanie dłużnika w formie listu poleconego z wezwaniem do zapłaty. Należy dodać, że obowiązuje miesięczny termin od upomnienia konsumenta. Dopiero po upływie tego czasu wierzyciel może zgłosić swojego Klienta do KRD.
W przypadku przedsiębiorstw kwota zobowiązań musi przekraczać 500 zł, termin wymagalności ponad 60 dni. Istotne jest jeszcze, że zaistniały dług powstał w związku z tytułem umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Każdy dług, który mamy do spłacenia powinien być terminowo uregulowany. Nie ma znaczenia czy powstał on, w banku czy też jest zwykłym mandatem. Rejestr KRD to platforma, która służy do wymiany informacji na temat Klientów z różnych sektorów.
I tak znajdziemy w niej informacje od takich instytucji, jak: banki, firmy leasingowe, pożyczkowe, ubezpieczeniowe, hurtownie, sklepy, sądy, urzędy, samorządy, firmy transportowe, telekomunikacyjne, energetyczne, spożywcze czy też farmaceutyczne. Warunkiem dokonania wpisu przez wierzyciela jest podpisanie umowy z KRD.
Głównym powodem, dlaczego firmy decydują się na wpisanie dłużników do rejestru, jest chęć zmobilizowania dłużnika do spłaty zobowiązania. Jest to prosty sposób na odzyskanie swojej należności. Dłużnik często otrzymując zawiadomienie o możliwym wpisie na listę dłużników, szybciej podejmuje decyzję o spłacie. Na oficjalnej stronie KRD możemy odnaleźć informację, że ponad połowa dłużników z zaległościami do jednego roku spłaca swoje zobowiązanie względem wierzyciela już po dostarczeniu im informacji w formie ostrzeżenia o możliwości wpisania do KRD.
Poza tym firmy w ten sposób chcą również ostrzec inne przedsiębiorstwa przed podjęciem współpracy z nierzetelnym klientem oraz uniknąć konieczności zastosowania procesu windykacji, który może być dosyć żmudnym i kosztownym przedsięwzięciem.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Klient znajduje się w bazie dłużników, oznacza to, że może mieć problemy ze spłatą nowych zobowiązań. Z tego powodu Banki nie udzielą takiej osobie kredytu gotówkowego, ponieważ uznają potencjalnego Klienta za niewiarygodnego. Obostrzenia, którymi są podporządkowane reguły analizy kredytowej w bankach, niestety nie pozwolą na udzielenie kredytu. Naprzeciw wychodzą nam instytucje pozabankowe, które w swoich ofertach mają również pożyczki bez KRD. Są one alternatywą dla tańszych kredytów bankowych.
Pożyczka bez sprawdzania w KRD to oferta dla tych osób, które widnieją na liście KRD, a ich dług jest dosyć istotny i niemożliwy do uregulowania. Najprostszym sposobem dla Klienta byłoby spłacenie długu oraz wypisanie z KRD. W ten sposób Klient nie musiałby szukać pożyczki bez BIK i KRD dla zadłużonych, lecz skorzystać z ofert Banków. Niestety jest to często niemożliwe, a poszukiwane środki często mają służyć Klientom w spłacie aktualnego zadłużenia.
Możliwości jest kilka:
Rozpatrując wady i zalety pożyczek pozabankowych dla zadłużonych oraz decyzję o ich zaciągnięciu należy sobie odpowiedzieć na kilka niezbędnych pytań:
Zaktualizowano:
Dodano: