Wersja testowa
W dzisiejszych czasach całą masę spraw można załatwić przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Różni się to znacznie od praktyk powszechnie stosowanych za czasów młodości naszych rodziców i dziadków. Wtedy każdą ważną sprawę – urzędową, finansową, zawodową czy związaną z kwestiami cywilnymi – można było załatwić tylko poprzez podpis złożony osobiście na papierowym dokumencie. Wprawdzie dziś często także można, czy wręcz trzeba podpisywać się osobiście, ale w wielu przypadkach nie jest to koniecznością.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Nie do końca tak jest. Gdy mówmy o paperless to mamy na myśli pewien trend, sposób działania czy filozofię technologiczną, co polega – ujmując to w dużym skrócie – na ograniczeniu zużycia papieru w przygotowywaniu, uzupełnianiu i przekazywaniu dokumentacji w szerokich dziedzinach życia. Inaczej mówiąc, jest to odejście od dokumentów w formie papierowej na rzecz cyfryzacji. Nazwa zjawiska wywodzi się z języka angielskiego – paper to „papier”, a less – „mniej”.
Natomiast podpis elektroniczny – inaczej: podpis kwalifikowany albo e-podpis – jest to potwierdzenie swojej tożsamości w danym dokumencie elektronicznym. Można więc to uznać za efekt wprowadzenia podejścia paperless do urzędów i instytucji finansowych.
Podpis elektroniczny działa tak samo i jest tak samo ważny, jak tradycyjny podpis piórem czy długopisem na dokumencie papierowym. Składając e-podpis, zobowiązujemy samych siebie treścią podpisywanego dokumentu. Odtąd wiadomo, że jeden z podmiotów dokumentu to my i od chwili działają wszystkie skutki i konsekwencje, które wynikają z treści dokumentu.
Coraz więcej Polaków załatwia swoje rozmaite sprawy w banku podpisem elektronicznym. Głównie dotyczy do umów na realizację usług bankowych. Bardzo ważne jest też to, że po zatwierdzeniu naszego podpisu w banku, logując się w bankowości elektronicznej możemy dostać się na swój profil na platformie PUE ZUS, gdzie sprawdzimy informacje dotyczące m.in. naszego ubezpieczenia, kodu zatrudnienia czy wystawionych zaświadczeń lekarskich.
Zwykły podpis elektroniczny służy nie tylko osobom fizycznym, ale przedsiębiorcom, a nawet pracownikom rozmaitych instytucji. Dzięki temu można składać pisma i wnioski do ZUS-u, wypełniać deklaracje podatkowe, założyć firmę czy wysłać raport do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
WARTO WIEDZIEĆ
Jeżeli ktoś podpisze już dokument elektroniczny przy użyciu e-podpisu, to może taki dokument zapisać w formacie PDF i zastrzec go jako plik tylko do odczytu. Jest to bardzo ważna zmiana, gdyż trwale uniemożliwia ona wprowadzenie zmian w podpisanych dokumentach.
Jak wszystko również podpis elektroniczny posiada swoje plusy i minusy. Możemy wyróżnić jego następujące zalety:
Jeśli zaś choć o wady, to można je opisać w sposób następujący:
Jak widać, zalet jest znacznie więcej niż wad, a minusy znajdują się głównie po stronie podmiotów, które zapewniają usługę e-podpisu.
Niektóre dokumenty będą wymagały podpisu więcej niż jednej osoby, reprezentującej daną Stronę. Na ogół rzecz biorąc, to nie powinniśmy przejmować się wymaganą ilością podpisów elektronicznych. Na stronie PUE ZUS możemy przeczytać, że wystarczy zaprosić do swojego konta inne osoby, które posiadają podpis kwalifikowany, a tym samym dostęp do platformy PUE ZUS. Następnie każda zainteresowana osoba, logując się na swoje konto na platformie, może złożyć swój podpis na utworzonym tam dokumencie.
E-podpis jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym. Zdążyliśmy już wspomnieć o tym, że ma on moc taką samą jak tradycyjny podpis długopisem, a więc wszystkie zapisy dokumentu stają się ważne po złożeniu podpisu kwalifikowanego. Co więcej, taki podpis jest traktowany przez sądy tak samo, jak podpis własnoręczny. Może więc on stanowić dowód w sprawie, gdy pomiędzy Stronami dokumentu dochodzi o kwestii spornych lub gdy jedna Strona dokumentu została oszukana przez drugą.
Dodano: