Wersja testowa
Można powiedzieć, że spadek może się nam kojarzyć na dwa sposoby. Z jednej strony myśląc o spadku możemy pomyśleć o wartości dodanej, czyli otrzymaniu „za darmo” czegoś od kogoś innego. Z drugiej strony pojawia się obawa – czy przyjęcie spadku nie będzie równoznaczne z przyjęciem długów spadkodawcy? Czy zatem jest możliwość rozeznania sytuacji finansowej spadkodawcy tak, aby mieć pełną świadomość przed przyjęciem spadku na temat praw i obowiązków z niego wynikających? Inaczej mówiąc czy możesz przyjąć spadek z ograniczeniem transakcji o znamionach przysłowiowego "kota w worku"? A może w ogóle można odrzucić spadek?
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
To czy spadkobierca odziedziczy długi czy też nie, zależy zasadniczo od samego spadkobiercy. Istnieje kilka dróg prowadzonych do określonej decyzji spadkowej. Te drogi to:
Jedną z odpowiedzi na pytanie jak nie odziedziczyć długów jest rozwiązanie w postaci odrzucenia spadku lub zrzeczenia się jego dziedziczenia. Załóżmy jednak, że chcesz przyjąć spadek i jednocześnie chcesz dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć ryzyko odziedziczenia długów. Czy możesz coś zrobić?
Generalnie definicja długów spadkowych mówi o tym, że są to zobowiązania, które ciążyły na spadkodawcy w chwili śmierci. Będą więc to wszelkiego rodzaju nieuregulowane płatności, pożyczki i kredyty. Są to również zobowiązania, które mogą powstać po śmierci spadkodawcy. Mowa tu np. o umowach, które wygasną gdy spadkodawca odejdzie. Wówczas spadkobierca ma obowiązek uregulowania należności kontrahentom spadkodawcy.
Możesz ograniczyć dziedziczenie długów do wysokości otrzymanego majątku, co jest wynikiem przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli w tym scenariuszu, nie otrzymałeś majątku, to również nie odpowiadasz za długi spadkodawcy. Co więcej, art. 1031 § 2 Kodeksu Cywilnego określa odpowiedzialność za długi do wartości określonej w wykazie inwentarza lub spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Jest też alternatywa. Może być tak, że spadkobierca nie będzie chciał przyjmować spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas musi złożyć odpowiednie oświadczenie.
Art. 1031 § 1 Kodeksu Cywilnego mówi o tym, że wykaz inwentarza może, ale nie musi, złożyć spadkobierca, zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu. Jednak w głęboko pojętym interesie spadkobierców jest, aby złożyć wykaz inwentarza lub uzyskać spis inwentarza od komornika, z uwagi na to, że moment otwarcia spadku to moment otwarcia drogi wierzycielom do dochodzenia roszczeń z tytułu długów spadkowych.
Wykaz z inwentarza można złożyć u notariusza, który zostaje opatrzony protokołem. Pamiętaj o tym, że będzie pobrana opłata notarialna za wykonaną usługę. Wykaz może zostać złożony również w sądzie spadku, wówczas obowiązuje specjalny, czterostronicowy wzór wykazu, umieszczony w załączniku do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 września 2015 roku. Wzór wykazu zamieszczony jest również na stronie rządowej gov.pl.
Z kolei kwestie spisu inwentarza dokonanego przez komornika reguluje Kodeks Postępowania Cywilnego w artykule 6371.
Różnica między wykazem inwentarza, a spisem inwentarza jest taka, że wykaz jest dokumentem prywatnym, a spis jest dokumentem urzędowym. W obu przypadkach chodzi o wskazanie zarówno majątku spadkodawcy, jak i jego długów.
Tak naprawdę możliwość złożenia wykazu inwentarza przez spadkobiercę pojawiła się po nowelizacji ustawy z 2015 roku, której celem było ograniczenie kosztów ponoszonych właśnie przez spadkobierców.
WARTO WIEDZIEĆ
W przypadku dziedziczenia prawo przewiduje takie rozwiązanie jak przyjęcie spadku wprost. Jednakże wówczas, jeśli się na to zdecydujemy to w przypadku istnienia długów spadkowych będziemy musieli je spłacać.
Jednak przygotowanie spisu inwentarza przez komornika będzie wymagało od Ciebie pokrycia kosztów w postaci opłaty sądowej 100 zł i kosztu komornika 400 zł, plus mogą do tego dojść ewentualne koszty dodatkowe - na przykład koszt wyceny biegłych rzeczoznawców.
Z punktu widzenia dołożenia przez Ciebie wszelkich starań, by ograniczyć ryzyko związane z przejęciem długów spadkodawcy wydaje się, że bardziej wskazanym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do sądu o przygotowanie spisu inwentarza przez komornika, ale trzeba liczyć się wtedy z kosztami, które w niektórych przypadkach mogą być znaczne.
Pamiętaj, że dokument urzędowy ma przewagę nad dokumentem prywatnym, co więcej – komornik ma większe środki prawne do pozyskania informacji o sytuacji finansowej spadkodawcy, aniżeli Ty jako spadkobierca.
WARTO WIEDZIEĆ
Pozyskanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia wiąże się wprawdzie z dodatkowymi kosztami, jednak ta procedura jest szybsza i prostsza niż uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku na drodze sądowej.
Przede wszystkim warto zacząć od przeszukania wszelkich dokumentów spadkodawcy. Sprawa jest prostsza, gdy znasz bardzo dobrze spadkodawcę i wiesz na przykład, gdzie trzyma dokumenty. Gorzej to wygląda jak nie masz o tym bladego pojęcia.
Pamiętaj, że pomimo tego, że znajdziesz określone dokumenty świadczące o aktywnych zobowiązaniach spadkodawcy, nie jest to 100% informacja o wszystkich możliwych jego długach. Może się okazać, że dokumenty, które znalazłeś to tylko potwierdzenie na część zobowiązań.
Możesz oczywiście szukać odpowiedzi bezpośrednio w instytucjach finansowych. Jednak w praktyce może się to okazać nietrafionym pomysłem dlatego, że tak naprawdę nie wiesz, gdzie spadkodawca zaciągnął zobowiązania np. kredyty gotówkowe czy chwilówki, i czy w ogóle, zatem szukanie odpowiedzi będzie żmudne i najprawdopodobniej bezowocne.
Wobec tego bardziej wskazane wydaje się być poszukanie informacji w dostępnych bazach kredytowych takich jak: Biuro Informacji Kredytowej, BIG, KRD czy ERIF. W tym przypadku jest szansa na uzyskanie potrzebnych informacji, jeśli powołasz się na prowadzone postępowanie spadkowe wraz z dołączeniem aktu zgonu spadkodawcy. Może zdarzyć się też tak, że otrzymasz odmowę przekazania informacji o długach spadkodawcy ze wskazaniem, że informacje z rejestru mogą być przekazane dopiero w momencie, gdy przyjmiesz spadek.
Dodatkowo od 2016 roku funkcjonuje Centralna Informacja o rachunkach prowadzonych w bankach i SKOK-ach. Prowadzi ją Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jest to rozwiązanie wprowadzone Ustawą z dnia 9 października 2015 roku o zmianie Ustawy Prawo Bankowe oraz niektórych innych ustaw. Stanowi ono ułatwienie dla spadkobiercy, który dąży do uporządkowania spraw finansowych zmarłego spadkodawcy i tym samym, chce dowiedzieć się czy i gdzie posiadał on rachunki.
Cała procedura uzyskania informacji jest prosta. Jeśli chcesz uzyskać taką informację, zgłaszasz się do dowolnego banku lub SKOK z informacją, że chcesz uzyskać dane z Centralnej Informacji o rachunkach spadkodawcy. W ciągu kilku lub kilkunastu dni otrzymasz zbiorcze zestawienie o wszystkich aktywnych i nieaktywnych rachunkach zmarłego.
Może jednak okazać się, że dany bank czy firma pożyczkowa może być objęta tajemnicą bankową lub przedsiębiorstwa. W takim przypadku dana instytucja finansowa nie udzieli informacji o tym, czy zmarły był zadłużony, aż do dnia, w którym nastąpi stwierdzenie nabycia spadku.
Jak można dokonać odrzucenia spadku? Jeśli posiadłeś informację na temat wysokości rzeczywistej sumy zadłużenia spadkobiercy i suma ta jest wyższa od wartości dóbr, które dziedziczysz to wówczas zawsze masz alternatywne rozwiązanie w postaci oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed notariuszem albo sądem. Pamiętaj, że w przeciwnym wypadku nie można nie regulować zobowiązań względem wierzycieli spadkodawcy.
Zaktualizowano:
Dodano: