Wersja testowa
Instytucje finansowe zanim udzielą kredytu czy pożyczki mają prawo wiedzieć jak najwięcej o potencjalnym kliencie. Im szereszy zakres posiadanych informacji, tym mniejsze ryzyko zawieranej umowy. W celu ograniczenia tego ryzyka firmy finansujące klientów wykorzystując bazy gospodarze pozwalające na weryfikację danych odnośnie rzetelności potencjalnego klienta. Jedną z tych baz jest Krajowy Rejestr Długów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Każdy świadomy konsument wie, zaciągając długoterminowe zobowiązanie, takie jak kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy będzie musiał spłacać raty przez długi czas. Pandemia koronawirusa udowodniła nam wszystkim, że w ciągu paru lat mogą zdarzyć się przykre okoliczności - takie jak chociażby utrata pracy - które mogą przeszkodzić nam w terminowej spłacie zobowiązania. Wtedy może zdarzyć się również tak, że wylądujemy na liście KRD. Co to jest i jak sprawdzić, czy nasze dane znajdują się na liście dłużników?
KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów należy do grona biur informacji gospodarczej działających na terenie naszego kraju. Krajowy Rejestr Długów jest niekiedy określany - nie do końca poprawnie - jako krajowy rejestr dłużników.
Krajowy Rejestr Długów powstało jako pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej, czyli tym samym jest pierwszą polską instytucją zajmującą się gromadzeniem i udostępnianiem danych gospodarczych o nierzetelnych dłużnikach. KRD zostało powołane w 2003 roku. W rejestrach KRD znajdziemy informacje o fakcie zadłużenia, jak i sposobie jego spłaty, czyli wywiązywaniu się z posiadanych długów. Wobec tego w Krajowym Rejestrze Długów znajdują się nie tylko negatywne, ale również pozytywne informacje o klientach.
KRD ma na swojej liście zarówno osoby prywatne jak i osoby prawne, mogą się więc na niej znaleźć zarówno "zwykli" konsumenci jak i przedsiębiorcy.
Szczegóły traktujące o udostępnianiu informacji gospodarczych oraz o wymianie danych gospodarczych reguluje ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. Znajdują się tam również przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej.
Naszym głównym tematem jest Krajowy Rejestr Długów, ale nie wolno zapominać, że nie jest to jedyne biuro informacji gospodarczej, które może gromadzić, przechowywać i wymieniać nasze dane konsumenckie. Według aktualnego wykazu biur informacji gospodarczej, w Polsce, prócz KRD działa jeszcze 5 takich instytucji, którymi są:
Informacje znajdują się na liście Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Aby konsument znalazł się na liście, prowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów muszą najpierw zajść okoliczności, które określa prawo. Zasady przekazywania informacji gospodarczych do KRD reguluje art. 14 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i głosi, że:
Jeśli wierzyciel chce wpisać dłużnika na listę, musi go najpierw powiadomić. Jeżeli dłużnik w ustalonym terminie zapłaci swoje zobowiązanie, to podmiot nie dokona wpisu do Krajowego Rejestru Długów naszych danych.
Należy pamiętać, że wierzyciel w pewnych okolicznościach ma obowiązek zgłosić zmiany w danych, które przekazał do KRD. Będzie tak wówczas, kiedy nastąpiła częściowa lub całkowita spłata zadłużenia.
Wspomniane zobowiązanie, które jest efektem stosunku prawnego to również umowy, wymienione w art. 187 z indeksem 1 KPC. Umowy te wiążą się z wykonywaniem działalności gospodarczej, a Kodeks mówi, że są to konkretnie:
Do KRD możemy trafić za brak spłaty:
Warto to przy tym pamiętać, że ponaglenia czy wezwania do zapłaty ze strony wierzyciela nie są jednoznacznie z wpisaniem do KRD, nawet jeśli wierzyciel powiadamia o tym dłużnika. Jak już wspomnieliśmy ważne jest na jaką kwotę opiewa zadłużenie i czy zaszły wszystkie przesłanki, wymienione w ustawie.
Sprawdzenie swoich danych w KRD zajmuje bardzo mało czasu i odbywa się w całości przez Internet. Cały proces jest darmowy (pod warunkiem weryfikacji za pomocą dowodu osobistego) lub zapłacimy za niego 1 zł (koszt przelewu weryfikacyjnego).
Jak krok po kroku sprawdzić, czy jesteśmy w Krajowym Rejestrze Długów? Najpierw należy wejść chodzimy na stronę https://krd.pl/, a następnie będąc już na stronie KRD wchodzimy w „panel klienta”. Na dole strony wybieramy „Oferta dla Konsumentów - Zabezpiecz się przed wyłudzeniem danych”. Wybieramy "Sprawdzenie siebie, czyli pobranie z Krajowego Rejestru Długów BIG SA informacji na własny temat", a w kolejnej podstronie wybieramy „załóż konto”.
W kolejnym kroku system przekieruje Nas na inną stronę i na samym jej dole klikamy na link w „serwisie transakcyjnym”. Przechodzimy do formularza, w którym musimy uzupełnić swoje dane - formularz składa się z 3 kroków.Po wypełnieniu pierwszego kroku oraz podaniu danych do logowania j potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem i akceptujemy regulamin. Potwierdzamy poprawność danych. W kroku 2 uzupełniamy „dane adresowe”.
Teraz będzie nam niezbędny wyraźny skan dowodu osobistego, ale można także wykonać zdjęcie cyfrowe. Ważne jest aby na skanie lub fotografii figurowały wyraźnie następujące dane:
Pozostałe dane na kopii dokumentu należy zamazać. Maksymalny rozmiar dodawanych zdjęć to 1 MB.
Na podany adres mailowy przychodzi wiadomość z danymi do logowania. Logujemy się do serwisu KRD. Następnie klikamy w opcję „sprawdzenie – sprawdź, czy nie jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Jeżeli chcemy skorzystać z usługi „Sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”, koniecznie musimy potwierdzić tożsamość. W tym celu należy dokonać jednorazowej opłaty weryfikacyjnej lub dodać czytelny skan albo zdjęcie obu stron dowodu osobistego. Aby to zrobić należy kliknąć gdzie pokazuje strzałka. Wybieramy metodę potwierdzenie tożsamości, wybierając jedną z dwóch opcji (przelew lub skan). Następnie musimy oczekiwać na potwierdzenie naszej tożsamości (może to trwać nawet kilka dni).
Ponownie wybieramy opcję sprawdzenie na pomarańczowym polu – usługa wykonana pierwszy raz jest bezpłatna, każde kolejne pobranie raportu będzie płatne. Nasza prośba zostanie wysłana do Krajowego Rejestru Długów. Na pytanie "Czy chcesz je kontynuować?" – wybieramy – TAK. Pobieramy raport, który także znajdziemy w zakładce "Raporty"
W rejestrze możemy sprawdzić też, kto w ciągu ostatnich miesięcy wykorzystał Nasz PESEL.
Założenie konta w KRD jest darmowe (weryfikacja dowodem osobzypadku wyboru potwierdzenia tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego).
Darmowe jest także:
Figurowanie w bazie danych KRD znacząco obniża Naszą wiarygodność finansową i może spowodować odmowę udzielenia kredytu lub pożyczki. Dzieje się tak dlatego, że negatywne informacje konsumenckie o nas podlegają prawnej wymianie danych gospodarczych. Dzięki stałej kontroli nad tymi informacjami mamy możliwość szybkiej reakcji na ewentualne dopisanie do KRD.
Zaktualizowano:
Dodano:
Bank odmówił Ci kredytu? Proces oceny zdolności kredytowej to coś, przez co musi przejść każdy, kto stara się o kredyt lub pożyczkę. Niezależnie od tego, czy wnioskujemy w banku, czy firmie pozabankowej zawsze jako Klient zostanie zweryfikowane to czy będziemy w stanie spłacać kredyt. Z tego arty(...)
Czytaj więcejNa polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Dane, o których(...)
Czytaj więcejJednym z elementów oceny zdolności kredytowej zawsze przez bank, a często przez firmę pozabankową jest weryfikacja Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. BIK zbiera informacje o zobowiązaniach kredytobiorców w stosunku do banków oraz określa kulturę płatniczą Klienta. Co dokładnie znajdziemy w rapo(...)
Czytaj więcejWielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)
Czytaj więcej