Wersja testowa
Prowadząc firmę musimy trzymać rękę na pulsie. Firmy mogą osiągać spektakularne sukcesy, ale również może spotkać je niespodziewany upadek. Może nadejść taki czas gdy będziemy potrzebować dodatkowych środków. Pieniędzy będziemy potrzebować z różnych powodów. Ale kiedy warto brać kredyt firmowy? Jaki rodzaj kredytu firmowanego wziąć? Czy istnieją sytuacje na które opłaca się wziąć kredyt na firmę?
Spis treści
Kredyty firmowe bierzemy na różne cele. Czasem na rozwój firmy by usprawnić ją, a co za tym idzie by przynosiła większe zyski, a czasem na bieżące sprawy np. opłaty, rachunki. Kredyty firmowe warto wykorzystać na rozwój firmy, ponieważ wiadomo im działalność wprowadza nowe możliwości u siebie tym więcej klientów może skorzystać z usług co przekłada się na zyski. Branie kredytu na bieżącą działalność jest ostatecznym kołem ratunkowym, ponieważ jeśli mamy problem z płynnością finansową w naszej firmie, powinniśmy się zastanowić czy będzie nas stać na spłacanie raty kredytu.
Banki udzielając kredytu sprawdzą nasze przychody, poproszą o dokumenty finansowe działalności bądźmy też na to przygotowani. Poniżej wymieniamy podstawowe kategorie dokumentów. W zależności na jakich zasadach prowadzimy rozliczenia z urzędem skarbowym (pełna księgowość, książka przychodów i rozchodów, karta podatkowa, ryczałt) to bank poprosi nas o konkretne dokumenty, poza dokumentami finansowymi możemy być poproszeni o dokumenty założycielskie. Dotykowo potrzebujemy dowód osobisty i wniosek kredytowy. Przygotowanie się do kredytu firmowego to bardzo prosta sprawa!
Każdy rodzaj kredytu firmowego jest przeznaczany na inny cel, składając wniosek o kredyt warto zaznaczyć na jaki cel planujemy wydać środki. Jeśli określimy cel kredytu bank dobierze dla nas odpowiedni produkt finansowy. Poniżej klika najpopularniejszych rodzajów kredytu firmowego:
Pamiętajmy, aby dostać jakikolwiek kredyt na działalność gospodarczą to nasza firma musi posiadać zdolność kredytową. Proces kredytowy wygląda bardzo podobnie jak przy kredycie gotówkowym. Trzeba posiadać zdolność kredytową oraz dobrą historię BIK zarówno w kontekście raportu prywatnego oraz firmowego (BIK Przedsiębiorcy).
Bank sprawdzi informacje dotyczące firmy i jej kondycji finansowej, a my przed zatwierdzeniem oferty przeanalizujmy całkowity koszt kredytu, wysokość rat i okres kredytowania. Nie podejmujmy pochopnie decyzji więc skorzystajmy z takiej oferty w której damy radę spłacać zobowiązanie regularnie.
Przed złożeniem wniosku do banku dobrze jest spędzić trochę czasu w intrenecie i sprawdzić, który bank obecnie ma najlepsza ofertę na rynku. Warto porównać oferty kilku banków, na co możemy liczyć i ile będzie wynosić nasza miesięczna rata. Gdzie szukać ofert? Możemy skorzystać z porównywarek ofert albo odwiedzić strony konkretnych banków zapoznać się z ich propozycją i sprawdzić na dostępnym kalkulatorze wysokość raty. Pamiętajmy, że rzeczywista zaproponowana przez bank rata może się nieco różnić od prezentowanej na stronie.
Dobrym wyborem dla przedsiębiorcy będzie także skorzystanie z obsługi pośrednika kredytowego. Profesjonalny doradca nie tylko pomoże wybrać odpowiedni produkt, ale również może zapewnić mobilną obsługę klienta co dla wielu przedsiębiorców może być sporym atutem.
Zaktualizowano:
Dodano: