Wersja testowa
Wnioskując o kredyt hipoteczny powinniśmy posiadać świadomość tego, koniecznym warunkiem formalnym do uzyskania kredytu hipotecznego będzie dostarczenie szeregu dokumentów. Przedstawione dane będą dotyczyły zarówno naszych dochodów, jak i nieruchomości, którą planujemy sfinansować kredytem. Spójrzmy, jakie dokumenty będziemy musieli przygotować, aby wnioskować o kredyt hipoteczny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt hipoteczny to kredyt bankowy, długoterminowy. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka. Hipotekę ustanawia się na rzecz banku, który udzielił kredytu długoterminowy. Ustanowienie hipoteki przeprowadzone jest na podstawie prawa użytkowania wieczystego oraz na podstawie prawa własności nieruchomości. Ustanowienie hipoteki oznacza, że w momencie zaprzestania spłacania zobowiązania przez kredytobiorcę, bank ma prawo do przejęcia nieruchomości.
Bank przed udzielaniem kredytu hipotecznego musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie wiarygodnym i rzetelnym dłużnikiem. Sprawdza zdolność kredytową oraz historię kredytową w BIK na podstawie dokumentów. Przed przedstawieniem kredytobiorcy decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego bank weryfikuje klienta pod względem zdolności kredytowej oraz możliwości zmniejszenia ryzyka kredytowego. Proces ten odbywa się na podstawie analizy całego wniosku kredytowego, w tym na podstawie analizy dokumentów kredytobiorcy. Wśród potrzebnych zaświadczeń i pism do kredytów hipotecznych składanych w bankach wraz z wnioskiem kredytowym zaliczamy:
Klient przedstawiając dokumenty osobowe potwierdza, że jest tym za kogo się podaje.
Obywatel Polski starający się o takie zobowiązanie musi złożyć wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny kopię dowodu tożsamości oraz, w przypadku niektórych banków, drugiego dokumentu ze zdjęciem.
Obcokrajowiec starający się o kredyt musi przedstawić: paszport, drugi dokument ze zdjęciem, dokument potwierdzający prawo stałego pobytu na terenie Polski, raport kredytowy z zagranicznego biura informacji kredytowej (odpowiednik polskiego BIK).
Poniżej przedstawiamy rodzaje źródeł dochodu i związane z nimi rodzaje dokumentów, jakie banki wymagają do kredytu hipotecznego.
Jeżeli chodzi o dokumenty zaświadczające o wysokości dochodów, to w każdym przypadku najbezpieczniejszym i najbardziej wiarygodnym dla banku źródłem informacji będzie wyciąg z naszego konta bankowego.
Rodzaj dokumentów, zależy od tytułu zobowiązań podatkowych, czyli mówiąc prościej: od tego w jaki sposób klient rozlicza się z urzędem skarbowym. Inne dokumenty będą wymagane dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu a inne dla posiadaczy KPIR; korzystając z pomocy agenta kredytowego bez problemu kredytobiorca uzyska listę potrzebnych dokumentów.
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem bank będzie wymagał przedłożenia zeznania podatkowego PIT 28 za ostatni rok. Obowiązkowe też będzie dostarczenie dokumentów zaświadczających o wysokości przychodów ewidencjonowanych w ostatnim roku.
Jeżeli zaś idzie o przedsiębiorców, rozliczających się według księgi przychodów i rozchodów to tutaj niezbędnym dokumentem podatkowym za ostatnie 12 miesięcy będzie PIT 36. Banki biorą też pod uwagę średnie miesięczne dochody w ciągu ostatniego roku.
Generalnie banki wymagają od przedsiębiorców podstawowego zestawu dokumentów:
Zależą od rodzaju inwestycji, na jaką klient chce zaciągnąć zobowiązanie.
Ważnym elementem dokumentacji będzie akt notarialny potwierdzający prawo własności zbywcy. Oprócz tego wymagany jest wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów [ważność 3 – 6 miesięcy], a także wypis z aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z informacją o przeznaczeniu terenu pod zabudowę mieszkaniową lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu/warunkach zabudowy potwierdzająca możliwość realizacji na działce budowy [ważność 3 – 6 miesięcy].
Dokumentem, którego na pewno będziemy potrzebować jest podstawa nabycia: umowa przedwstępna z deweloperem wraz ze wszystkim załącznikami (m.in. prospekt informacyjny – dla umów podlegających pod ustawę deweloperską) lub umowa rezerwacyjna z deweloperem wraz z Prospektem Informacyjnym i draftem umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego (załączniki muszą być podpisane lub opieczętowane przez dewelopera).
Trzeba też zadbać o tak ważne elementy dokumentacji jak: odpis z księgi wieczystej nieruchomości, z której nieruchomość będzie wyodrębniona, wymagany w przypadku braku KW dla nieruchomości [ważność 30 – 90 dni] oraz wyrys z ewidencji gruntów [ważność 3 – 6 miesięcy].
Niezbędne będą nam również dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego (oświadczenie dewelopera, potwierdzenia przelewu, dowód wpłaty, wyciąg).
W kolejnym kroku będą nam potrzebne: decyzja o pozwoleniu na budowę z klauzulą ostateczności, pozwolenie na użytkowanie lub potwierdzenie przyjęcia budynku do użytkowania bez zastrzeżeń przez właściwy urząd, wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera [ważność 3 – 6 miesięcy] oraz potwierdzenie nadania NIP oraz numeru REGON.
Nie wolno też zapominać o wyjaśnieniu ewentualnych wzmianek w księdze wieczystej [ważność 30 dni] oraz o decyzjach podziałowych działek wraz załącznikami.
I wreszcie na samym końcu (co nie znaczy, że to mniej ważne!) trzeba wymienić takie dokumenty jak: pełnomocnictwa osób reprezentujących dewelopera (jeśli nie figurują w KRS), promesa zgody banku kredytującego, stanowiąca, iż lokal będący przedmiotem finansowania zostanie bez obciążenia wydzielony z nieruchomości obciążonej hipoteką (jeśli działka, na której prowadzona jest budowa stanowi zabezpieczenie kredytu dewelopera), a także oświadczenie dewelopera na druku banku [ważność 30 dni].
Gromadząc dokumentację niezbędną na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości z rynku wtórnego musimy pamiętać, że w pierwszej kolejności niezbędna będzie umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania ze zbywcą. Nabycie nieruchomości z rynku wtórnego nie zawsze obliguje nas do posiadania wkładu własnego, ale jeśli taka sytuacja się zdarzy to trzeba wówczas zadbać o dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego (oświadczenie dewelopera, potwierdzenia przelewu, dowód wpłaty, wyciąg).
Musimy także pozyskać: zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami [ważność 30 dni], zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o braku przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej dla lokalu (dotyczy: spółdzielczego lokalu nieposiadającego księgi wieczystej) oraz wypis z ewidencji gruntów dla działki, na której stoi budynek (wymagane przez sądy na etapie zakładania księgi wieczystej) [ważność 30 dni].
Kolejnym ważnymi dokumentami będą: odpis z księgi wieczystej nieruchomości – [ważność 30 dni] – w większości banków akceptowany jest wydruk elektroniczny, dokumenty potwierdzające prawo własności zbywcy (akt notarialny kupna-sprzedaży, darowizna, spadek etc.) i wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów (dotyczy domu)[ważność 3 – 6 miesięcy].
Nie wolno nam także zapominać o bardzo ważnej części dokumentacji jaką będzie operat szacunkowy bądź wycena bankowa nieruchomości (należy dostarczyć w momencie składania wniosków kredytowych).
Jeśli już mówimy o standardach, jeśli chodzi o dokumentację do kredytu hipotecznego to w pewnym zakresie pewne rodzaje dokumentów będą się powtarzać, jeśli nie we wszystkich, to w większości banków. Mowa tu o wspominanych już chociażby zaświadczeniach o dochodach, umowach deweloperskich czy deklaracjach podatkowych. Patrząc na sprawę pod tym kątem można mniej więcej przewidywać jaki zestaw podstawowych dokumentów przygotować, jeśli planujemy wizytę w kilku różnych bankach.
Jednakże tak naprawdę komplet dokumentacji zawsze będzie się różnił. Wynika to z odmiennej sytuacji finansowej kredytobiorcy, z rodzaju nieruchomości, jaką chce on zakupić oraz od indywidualnej polityki banku. W dzisiejszych czasach często można przeczytać dokładny wykaz dokumentów, które banki publikują na swoich stronach internetowych.
Jeżeli przy wnioskowaniu o kredyt nie dostarczymy wszystkich wymaganych dokumentów, bank z pewnością nas o tym poinformuje. Jednakże to spowoduje, że będziemy musieli dłużej czekać na decyzję. Jeśli nie jesteś pewien czy zgromadziłeś dokumentację w całości, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej porady doradcy kredytowego.
Zaktualizowano:
Dodano:
Księga wieczysta to podstawowy dokument każdej nieruchomości. To pojęcie pojawia się zawsze w kontekście kredytów czy pożyczek hipotecznych. Można w nim znaleźć wiele istotnych dla nieruchomości i jej właściciela informacji. Jednak w dobie cyfryzacji i coraz bardziej restrykcyjnej ochrony danych oso(...)
Czytaj więcejKsięgi wieczyste pozwalają na zapoznanie się z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości. Temat ksiąg wieczystych jest silnie skorelowany z tematem kredytów hipotecznych, a także innymi produktami finansowymi, gdzie występuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości. W tym wpisie na blogu przyjrzymy s(...)
Czytaj więcej