Wersja testowa
Gdy mamy już kilka aktywnych kredytów i spłata miesięcznych zobowiązań zaczyna nas przerastać, zaczynamy zastanawiać się nad rozwiązaniem tej sytuacji. Dla takich osób banki proponują skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego, ale nie każdy wie że jest też drugie rozwiązanie czyli kredyt konsolidacyjny pod zabezpieczenie hipoteką. W tym wypadku, posługując się poprawną terminologią bankową mówimy o pożyczce hipotecznej albo pożyczce pod zastaw nieruchomości.
Spis treści
Wiemy już na czym polega kredyt hipoteczny co to jest i jakie warunki musimy spełnić by starać się o niego. Wiemy też, że kredyt hipoteczny to taki którym możemy sfinansować tylko zakup nieruchomości albo jej budowę. Obecnie banki w ramach kredytów hipotecznych coraz rzadziej finansują cele inne niż związane z nabyciem lokalu więc produktem, który będzie odpowiedni dla konsumenta będzie pożyczka hipoteczna. Łączy ona w sobie dwie cechy: finansowania na cele konsolidacji i zabezpieczenia nieruchomością.
Kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipoteką jest mało znaną formą kredytu. Jego okres kredytowania jest stosunkowo długi, ma mniejsze oprocentowanie – od zwykłego kredytu konsolidacyjnego, który jest produktem niezabezpieczonym. Dodatkowo możemy uzyskać bardzo wysoką kwotę takiego kredytu zależną od wartości nieruchomości i przyjętego poziomu LTV, czyli relacji kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego konsolidacyjnego jest hipoteka.
O taki rodzaj kredytu może starać się osoba która jest właścicielem nieruchomości. Musi też posiadać zdolność kredytową oraz dobra historie dotychczasowych spłat swoich zobowiązań. Każdy, kto chce się starać o ten rodzaj kredytu oprócz ukończenia 18 roku życia musi posiadać polskie obywatelstwo i jego miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Polski. Miejmy na uwadze, że każdy bank posiada swoją politykę kredytową i nie w każdym banku będziemy mogli otrzymać propozycję takiej oferty. Ważne jest by nie mieć opóźnień w spłatach naszych zobowiązań. Jeśli nie spłacamy ich na czas możemy mieć kłopoty z uzyskaniem kredytu hipotecznego konsolidacyjnego.
Zdarzają się sytuację, kiedy nie potrzeba kredytu na kupno/remont mieszkania, a jedynie chcemy spłacić nasze zobowiązania. Istniej też taka możliwość, wtedy naszym zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość. Plusem przy takim rozwiązaniu zamieniamy kredyty gotówkowe z wyższym oprocentowaniem na kredyt zabezpieczony hipoteką, który jest zdecydowanie tańszy.
Dobrym pomysłem jest porównanie ofert na stronach internetowych. Rankingi pomogą nam ustalić jaki bank brać pod uwagę jako pierwszy. Na porównywarkach możemy sprawdzić jaki byłby koszt kredytu w konkretnym banku, oprocentowanie, prowizję i co najistotniejsze, jaka będzie miesięczna rata. Taka czynność pozwoli nam wykluczyć banki które mają zbyt wysoką ratę. Warto też zapoznać się z opiniami o proponowanej ofercie. Dowiemy się z czym wiąże się ta oferta i jak po czasie oceniają ją osoby, które z niej skorzystały. Oszczędzimy czas na składnie wniosków do banków które nas nie zadawalają.
Jeśli mamy kredyty przy których mamy wysokie raty z pomocą może przyjść nam kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Warunkiem skorzystania z tego rodzaju kredytu jest posiadanie nieruchomości (dom, mieszkanie, działa, itp.). Plusami tego rozwiązania jest okres spłaty który może być bardzo długi i nasze miesięczne raty mogą być mniejsze od tych, które płacimy aktualnie. Minusami jest dłuższy czas starania się o kredyt. Jest dużo więcej formalności niż przy zwykłym kredycie konsolidacyjnym i zabezpieczeniem staje się nasza nieruchomość. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny ma swoje mocne i słabe strony, ale na pewno warto go rozważyć, gdy myślimy o połączeniu naszych zobowiązań w jedno.
Zaktualizowano:
Dodano: