Wersja testowa

Na co zwrócić uwagę wybierając linię kredytową w ROR?

Opublikowano: 12 Sie 2020 Anna Krzysteczko 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, popularnie zwany „kontem osobistym” lub „rachunkiem osobistym”, jest podstawowym produktem bankowym, wykorzystywanym do gromadzenia środków finansowych. Może on służyć m.in. do wypłaty wynagrodzenia, płatności kartą, opłacania rachunków i rat kredytów. ROR prowadzony jest przez bank na podstawie zawartej z nim umowy o prowadzenie rachunku bankowego. Nie ma prawnych ograniczeń co do liczby rachunków, jakie może posiadać jeden właściciel. Jako posiadacz rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego można skorzystać z atrakcyjnego kredytu odnawialnego zwanego też linią kredytową w ROR. To bardzo elastyczny, odnawialny kredyt, który może nam dać gwarancję rezerwy finansowej.

limit w ror

Jak działa limit w rachunku?

Przyznany kredyt zwiększa stan wolnych środków na rachunku, do wysokości których Posiadacz rachunku może realizować wypłaty gotówkowe i bezgotówkowe. Oznacza to, że najpierw korzystasz z własnych pieniędzy, a po ich wyczerpaniu do Twojej dyspozycji pozostają środki z kredytu.

Jest to kredyt odnawialny, spłacany z wpływów na rachunek. Oznacza to, że każdy wpływ zmniejsza istniejące zadłużenie i umożliwia ponowne wykorzystanie środków do wysokości określonej w umowie. Wpływy na rachunek Kredytobiorcy przeznaczone są w pierwszej kolejności na pokrycie wypłat dokonanych w granicach udzielonego kredytu.

Ile kredytu można dostać?

Kredyt przyznawany jest na podstawie wypełnionego wniosku kredytowego oraz dokumentu tożsamości. Wysokość kredytu ustalana jest indywidualnie dla każdego Wnioskodawcy i jest uzależniona od wysokości wpływów na ROR (zwykle jest to wielokrotność średnich wpływów na rachunek), jak również od okresu posiadania rachunku. Maksymalna wysokość kredytu wynosi nawet  do 200 tys. zł w zależności od banku.

Kredyt odnawialny może być udzielony do konta wspólnego, ale przy wyższych kwotach potrzebna jest zgoda współmałżonka. Umowa limitu jest wtedy zawierana przez obu posiadaczy konta.

Jakie są koszty kredytu w ROR?

Taki kredyt zwykle jest tańszy i łatwiej dostępny niż standardowe pożyczki gotówkowe. Często warunki kredytowania zależą od rodzaju posiadanego konta.Przy linii kredytowej w ROR mamy do czynienia z dwoma rodzajami kosztów:

  • prowizja za uruchomienie kredytu: banki  w ramach promocji zwalniają z opłaty za uruchomienie kredytu,
  • odsetki: naliczane są tylko od wykorzystanej części przyznanego limitu i płatne na koniec każdego miesiąca,
  • opłata roczna: w umowie może być zawarta informacja o opłaci rocznej za odnowienie limitu. Zwykle jest to opłata definiowana jak określony procent od kwoty limitu. Umowa może przewidywać również zwolnienie z tej opłaty. 

Jeśli nie korzystasz z kredytu odnawialnego, bank nie nalicza żadnych odsetek. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na rodzaj oprocentowania: czy jest stałe czy też zmienne.  Za czynności związane z obsługą kredytu Bank pobiera opłaty i prowizje zgodnie z Taryfą obowiązującą w Banku w którym klient posiada rachunek osobisty.

Jak wybrać bank w którym założymy konto?

Istnieje kilka rodzajów kont osobistych. Banki oferują takie produkty jak konta standardowe, VIP-owskie, studenckie, młodzieżowe, walutowe oraz oszczędnościowe.Przy wyborze konta należy dokładnie zapoznać się z prowizjami pobieranymi za podstawowe operacje bankowe czyli:

  • opłatę za otwarcie i prowadzenie rachunku,
  • koszt wydania karty i miesięczną opłatę za jej obsługę,
  • wypłaty gotówki z krajowych bankomatów,
  • koszt zwykłego przelewu internetowego,
  • koszt operacji zlecanych w oddziale – wpłat, wypłat i przelewów.

Dodatkowym atutem ofert kont osobistych są wszelkiego rodzaju promocje: gratisy, programy typu cash back i inne programy lojalnościowe, na których klienci mogą zarobić za aktywne korzystanie z konta. W wielu przypadkach konto osobiste można założyć online bez konieczności składania osobistej wizyty klienta w oddziale.

Tagi: prowizjącash backkredytror

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 12.08.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top