Wersja testowa
Standardowy kredyt hipoteczny rządzi się swoimi prawami. Świadomy konsument, chcący skorzystać z tej formy zobowiązania powinien się do niej należycie przygotować. Zazwyczaj musi na samym początku mieć przygotowane wolne środki finansowe, ale także liczyć się z tym, że jego nieruchomość stanie się dla banku zabezpieczeniem. Jednakże nie zawsze wygląda to właśnie w ten sposób. Inaczej jest w przypadku naprzemiennego kredytu hipotecznego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt hipoteczny naprzemienny to nic innego jak kredyt hipoteczny, którego finansowanie polega na tym, że najpierw środki finansowe wykłada bank, a potem klient. Inaczej można powiedzieć, że jest to finansowanie naprzemienne. W tym rodzaju zobowiązania sfinansowanie inwestycji, którą jest nieruchomość odbywa się właśnie w sposób naprzemienny – raz finansuje kredytodawca, raz kredytobiorca.
Czym zatem finansowanie naprzemienne rożni się od tradycyjnego kredytu hipotecznego, a w czym jest do niego podobne? Jeżeli chodzi o podobieństwa, to można powiedzieć, że:
Natomiast, gdy przyjrzymy się różnicom, to szybko dostrzeżemy, że:
Szczegóły dotyczące mechanizmu finansowania inwestycji z kredytu naprzemiennego powinny być opisane w Twojej umowie kredytowej.
Decydując się na kredyt naprzemienny musimy pamiętać, że zostanie dokonany wpis do księgi wieczystej nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Jest to w oczach banku gwarancja, gdyby klient miał opóźnić spłatę kredytu, czy też z jakichś powodów nie spłaciłby on kredytu w całości. Pod tym kątem finansowanie naprzemienne jest bodaj najbardziej podobne do standardowego kredytu hipotecznego.
Zanim odpowiemy na to pytanie, co musimy się zastanowić, po co w ogóle potrzebny jest wkład własny w zwykłym kredycie hipotecznym? Nie chodzi tu tylko o to, że dzięki temu banki nie muszą pokrywać 100% inwestycji. To także świadczy o tym, że kredytobiorca potrafi gromadzić środki i zwiększa jego wiarygodność. Banki czują się bezpieczniej, gdy klient ma wkład własny.
Dlatego też w przypadkyu kredytu naprzemiennego mamy do czynienia z o wiele większym ryzykiem, które ponoszą banki. W związku z tym kredytodawca będzie udzielał zobowiązania tylko sprawdzonemu, bardzo wiarygodnemu klientowi. Oczywiście, to czy dostaniesz kredyt naprzemienny będzie w największej mierze zależało od Twojej zdolności kredytowej.
Przede wszystkim na samym początku powinniśmy się zorientować, czy dany bank posiada w swojej ofercie finansowanie naprzemienne. Jeżeli tak, to oczywiście możemy skorzystać z oferty, ale najpierw zwróćmy uwagę, na takie parametry, jak:
Patrząc na obecny rynek finansowy nie brakuje ofert, gdzie w większości występuje zmienne oprocentowanie kredytu. Oznacza to, że rata, którą płacimy może w przyszłości być znacznie wyższa niż obecnie. Natomiast stałe oprocentowanie gwarantuje nam zawsze taką samą ratę. Jeżeli więc zależy nam na stałości, a dany bank ma w ofercie tylko kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, to zawsze można zobaczyć czy w przypadku innego banki oprocentowanie będzie stałe. Zawsze warto o tym pamiętać.
Dodano: