Wersja testowa
Instytucje finansowe jakimi są banki oferują na rynku różnego rodzaju usługi. Niestety, czasem bywa tak, że klient jest niezadowolony lub czuje się pokrzywdzony i w związku z tym chce napisać reklamację. Sporządzenie takiego dokumentu może okazać się kłopotliwe. Jeśli chcemy się za to porządnie wziąć, to powinniśmy wiedzieć, co prawo mówi na ten temat, jak prawidłowo składać reklamację i czego należy spodziewać się ze strony banku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Niektórzy klienci, doznający nieprzyjemnych bądź co bądź skutków nieporozumień lub błędów ze strony banku w ogóle nie decydują się działać w tym zakresie. Wynika to z tego, że nie posiadają oni wiedzy na temat tego, że mają prawo składać reklamację usług bankowych. Niestety wciąż wśród części polskiego społeczeństwa pokutuje przekonanie, że skoro jest się zwykłym obywatelem, to w starciu z potężną instytucją posiadającą wielomilionowy kapitał jest się skazanym z góry na porażkę. Nie jest to prawda! Mamy ustawowe prawo dociekać swoich racji, za każdym razem, gdy zauważymy, że coś jest nie w porządku. Ba! Nawet powinniśmy tak robić.
NOTKA PRAWNA
Wszelkie kwestie związane z reklamacją usług bankowych, odpowiedzi banku na nią, terminów i kwestii formalnych regulują przepisy Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.
Generalnie reklamacja może dotyczyć wszystkich usług bankowych, świadczonych na rzecz klienta przez instytucję. Ważne jest, aby taka usługa była świadczona na podstawie podpisanej z bankiem umowy i aby istniały uzasadnione zastrzeżenia klienta, co do wykonania tejże usługi. Zastrzeżenia te powinny dotyczyć nienależytego wykonania usługi lub całkowitego braku wykonania usługi.
Oto przykładowe sytuacje, w których uzasadnione jest składanie reklamacji przez klienta:
Jak widać powody do reklamacji mogą być bardzo różne. O ile w przypadku pobrania przez bank większej opłaty za prowadzenie konta sprawa może dotyczyć zaledwie kwestii groszowych, o tyle w przypadku braku wykonania przelewu klient może ponieść konsekwencje wynikające chociażby z braku uregulowania zobowiązania czy braku wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. W takim przypadku klient ma również prawo domagać się od banku zadośćuczynienia za powstałą szkodę.
Metody na składanie reklamacji do banku są następujące:
Polecamy korzystanie z formy pisemnej reklamacji. Po pierwsze bank będzie musiał nam odpowiedzieć tą samą drogą – czyli dostaniemy list – a po drugie w razie, gdybyśmy chcieli w ostateczności dociekać swoich racji w sądzie, taka korespondencja będzie stanowiła pewny i niezbyty dowód.
Bardzo ważne jest to, aby jak najlepiej napisać naszą reklamację. W takim dokumencie powinny się znaleźć wszystkie kwestie formalne oraz merytoryczne. Prawidłowo napisana reklamacja do banku powinna zawierać:
Przy opisywaniu zdarzenia oraz podawaniu argumentów warto się trzy razy zastanowić nad tym, co chcemy napisać. Napisana pośpiesznie i pochopnie reklamacja może zostać łatwo odrzucona przez bank.
Zgodnie z ustawą bank ma dokładnie 15 dni na wysłanie odpowiedzi na reklamację. Ważne jest to, że są to dni kalendarzowe, a nie robocze. Jeśli więc, przykładowo złożyliśmy skargę 15 grudnia, to przewidywany termin rozpatrzenia przypada na 30 grudnia. Pamiętajmy, że w tym dniu bank musi przekazać nam odpowiedź. Nie jest to dzień, w którym odpowiedź musi dotrzeć do klienta. Jeśli bank wysyła list, trzeba liczyć się z tym, że korespondencja dotrze z kilkudniowym opóźnieniem.
Ustawa określa również ściśle, co musi się znaleźć w odpowiedzi banku na reklamację. Taka odpowiedź powinna zawierać:
Nie może być więc tak, że jeśli bank odrzuci naszą reklamację, to pozostaniemy bez szczegółowego wyjaśnienia tej decyzji. Natomiast w przypadku pozytywnego rozpatrzenia reklamacji, cała sprawa się kończy – możemy cieszyć się z faktu, że bank zrealizował nasze roszczenia.
Bank ma prawo wydłużyć czas odpowiedzi na reklamację do nawet 35 dni. Jednak musi to wynikać z uzasadnionego powodu. Gdy otrzymamy odpowiedź po terminie, to w takim dokumencie muszą być zawarte następujące kwestie:
Warto wiedzieć, że jeśli reklamacja nie dotyczy ściśle usług płatniczych, a ze strony banku wystąpiły bardzo skomplikowane okoliczności, to wówczas bank ma prawo udzielić odpowiedzi nawet w terminie 60 dni.
Napisać reklamację do banku to jedno, ale co w sytuacji, gdy bank nie uznał naszych racji i skarga została przez instytucję finansową rozpatrzona negatywnie? Wówczas pozostaje nam odwołanie od decyzji banku. W takim piśmie powinniśmy przede wszystkim skupić się na kontrargumentacji uzasadnienia odrzucenia reklamacji oraz ponownego przytoczenia swoich racji – ewentualnie rozwinięcie tego, co zawierało pierwsze pismo do banku.
Niekiedy bywa też tak, że odpowiedź banku jest zawiła, niezrozumiała, lub tak naszpikowana terminologią prawniczą, że klient zaczyna mieć wątpliwości, co do sensu dalszej walki o swoje racje. Warto wówczas wysłać kopię reklamacji do głównej siedziby banku oraz do jego rzecznika prasowego z informacją, że upublicznimy całą sytuację w mediach społecznościowych. Nie jest to szantaż – mamy do tego pełne prawo, musimy tylko posiadać skany lub zdjęcia oryginalnej dokumentacji. Banki raczej dbają o swój dobry wizerunek medialny, więc powinien być to dość przekonujący argument.
Jeżeli nasze odwołanie od decyzji banku jest nieskuteczne, możemy wówczas skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. Jest to urząd państwowy, a jego zadaniem jest ochrona interesów klientów na rynku finansowym, czyli m.in. sektora bankowego. W przypadku, kiedy wiemy, że mamy rację, a bank nie chce jej przyznać, wówczas możemy zwrócić się do Rzecznika o pomoc. Wówczas będzie on starał się rozwikłać spór między instytucją a klientem.
Zaktualizowano:
Dodano: