Wersja testowa
Komornik wszczął egzekucje z twojej nieruchomości ? Np. domu, mieszkania czy działki? Czy licytacji mogą podlegać lokale użytkowe? Co teraz ? Właściwie trafiłeś. W tym artykule opiszemy, na czym w ogóle polega egzekucja z nieruchomości oraz wskażemy co, można jeszcze zrobić, aby móc skutecznie powstrzymać komornika i uniknąć postępowania egzekucyjnego. Opiszemy również sytuację dłużnika oraz czynności komornika, które w konsekwencji zmierzają do sprzedaży twojej nieruchomości. Przytoczymy również szereg rozwiązań, które pomogą ci w sytuacji gdy już nieruchomość zostaje sprzedana, a ty nie wiesz co dalej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Każda osoba, która doznała problemu, której przedmiotem licytacji komorniczej jest nieruchomość doskonale wie, że to właśnie od jej zajęcia wszystko się zacznie. Nie chodzi tutaj bowiem o fizyczne zajęcie nieruchomości, ale na wstępny m etapie jest to formalne zajęcie nieruchomości przez komornika. Powyższe oznacza, że dłużnik o tym, iż komornik wszczął egzekucję z jego nieruchomości dowiaduje się z pisma, które zatytułowane jest „Wezwanie do zapłaty„. Co należy przez to rozumieć? Co to będzie oznaczać? „Wskutek wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości wymienionej we wniosku komornik wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania”.
W dalszej części czytamy; Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów, wraz z odpisem wezwania do zapłaty”. Wzmianka ostrzeżenie w dziale III w księdze wieczystej utrudni sprzedaż dłużnikowi takiej nieruchomości, a również potencjalny nabywca będzie posiadał informację, że wobec tej nieruchomości komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne.
Po upływie wskazanego terminu w wezwaniu dłużnika do zapłaty długu komornik na wniosek wierzyciela dokonuje opisu i oszacowania zajętej nieruchomości. W tym przedmiocie komornik wydaje Postanowienie, w którym powołuje biegłego rzeczoznawcę do tego, aby wykonał opis i oszacowanie, ten natomiast dokonuje takiej opinii jako majątkowy rzeczoznawca z zakresu oszacowania wartości nieruchomości. W swojej opinii powołany biegły szacuje rynkową wartość nieruchomości i sporządza operat szacunkowy, w którym powinny być uwzględnione wszystkie dane oraz parametry nieruchomości jak np. przedmiot i zakres wyceny, podstawy prawne i metodologiczne wyceny, określenie stanu i położenia nieruchomości lokalizacje i stan techniczny oznaczenie gruntów w ewidencji gruntów, przeznaczenie nieruchomości, sposób wyceny stan prawny.
O terminie dokonania opisu i oszacowania komornik powiadamia wszystkich uczestników danego postępowania, w tym również dłużnika. Ogłoszenie o terminie opisu i oszacowania obwieszcza się również w;
Z dokonanego opisu i oszacowania komornik sporządza stosowny protokół.
WAŻNE! Opis i oszacowanie nieruchomości podlega zaskarżenie art.950 k.p.c.: „Termin zaskarżenia opisu i oszacowania wynosi dwa tygodnie i liczy się od dnia jego ukończenia”.
Art. 955 §1 k.p.c. Reguluje, iż obwieszczenie o licytacji komorniczej należy ogłosić publicznie co najmniej na dwa tygodnie przed jej faktycznym terminem oraz ogłosić również publicznie na;
Również art. 952 k.p.c stanowi, że
”Zajęta nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację komorniczą publiczną. Termin licytacji komorniczej nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję”
Obwieszczenie o terminie licytacji komorniczej powinno znaleźć się opis przedmiotu licytacji nieruchomości, czas i miejsce licytacji, suma, na jaką dana nieruchomość oszacowana oraz wysokość rękojmi, jaką licytant powinien złożyć na rachunek bankowy komornika (10% wartości oszacowanej nieruchomości) najpóźniej na 2 dni robocze przed rozpoczęciem przetargu.
Co do zasady przetarg odbywa się ustnie w siedzibie Sądu Rejonowego, pod nadzorem i w obecności sędziego lub referendarza sądowego. Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywołania, cena wywoławcza przestaje być wiążąca gdy inny licytant zaproponuje wyższą cenę.
Art. 976 k.p.c § 1 mówi o tym kto nie może uczestniczyć w przetargu.
„W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły”
Minimalna cena wywoławcza, za jaką można nabyć nieruchomość w drodze pierwszej licytacji komorniczej tzw. Cena wywoławcza i to cena ¾ sumy oszacowania nieruchomości wskazanej w opisie i oszacowaniu. W przypadku nieskutecznej sprzedaży w drodze pierwszej licytacji nieruchomości komornik na wniosek wierzyciela wyznacza termin II licytacji komorniczej. Na drugiej licytacji cena wywoławcza to 2/3 sumy oszacowania nieruchomości wskazanej w opisie i oszacowania.
W sytuacji gdy druga licytacja komornicza nie dojdzie do skutku, w takiej sytuacji wierzyciel może skorzystać z prawa przejęcia danej nieruchomości za cenę niższą niż cena 2/3 sumy oszacowania nieruchomości. Jeżeli po II licytacji komorniczej żaden z wierzycieli nie skorzystał z przejęcia nieruchomości na własność wówczas komornik umarza postępowanie egzekucyjne ze wskazanej nieruchomości, a nowe wszczęcie z tej nieruchomości może dopiero nastąpić najwcześniej po upływie 6 miesięcy od daty, jaką miała II licytacja komornicza.
Trwający stan epidemii wymusił zmianę w obowiązujących przepisach dotyczących sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. Od 19.09.2021r . w polskim porządku prawnym wprowadzono nowe regulacje umożliwiające sprzedaż zajętej nieruchomości poprzez elektroniczną licytację. Sprzedaż zajętej nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego stworzonego i obsługiwanego przez Krajową Radę Komorniczą.
Komornik wyznacza licytację komorniczą w taki sposób, aby data rozpoczęcia jak i zakończenia przetargu przypadał pomiędzy godz.9:00 a 14:00 w dni robocze i wynosi tydzień.
W trakcie trwania przetargu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego licytant proponuje cenę, za jaką chce nabyć licytowaną nieruchomość. Ostatecznie przetarg wygrywa ten licytant, którego cena w dniu zakończenia przetargu była najwyższa.
W przypadku licytacji nieruchomości za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Postanowienie o przybiciu będzie wydane przez sędziego lub referendarza sądowego na posiedzeniu niejawnym w termin tygodnia od otrzymania protokołu z przebiegu licytacji komorniczej. Nieprawdą jest, że to komornik udziela przybicia osobie, której zlicytowano nieruchomość.
Natomiast w tradycyjne formie przetargu ustnego sędzia lub referendarz sądowy, pod którego nadzorem przebiegała licytacja komornicza, następnie sąd wyda postanowienie o przybicie na rzecz licytanta na posiedzeniu jawnym w obecności uczestników jak i licytanta. Postanowienie o przybiciu powinno ogłasza się niezwłocznie po ukończeniu przetargu.
Na postanowienie Sądu o przybiciu przysługuje zażalenie, jednak podstawą takiego zażalenia nie mogą być takie uchybienia przepisów, które nie naruszają praw skarżącego.
Art. 967 k.p.c. Wezwanie licytanta do uiszczenia ceny nabycia nieruchomości
”Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy komornik może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.”
Licytant, który nie dopełnił warunków poprzedniej licytacji komorniczej sąd nie udzieli przybicia.
Art. 998 § 1
„Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowienia o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności „.
Na postanowienie o przysądzeniu własności przysługuje środek zażalenia.
Art.999 § 1
Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów”
‘Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności”
W praktyce oznacza to, że dłużnik ma obowiązek wydania zlicytowanej nieruchomości nowemu nabywcy, jednak gdy będzie stawiał opór konieczna będzie przeprowadzenie eksmisji komorniczej przy udziale asysty policji. Nowy nabywca nieruchomości, nabytej w drodze licytacji komorniczej, występuje do sądu o wykreślenie obciążeń hipotecznych.
Zaktualizowano:
Dodano: