Wersja testowa
Zbliża się czas rozliczenia PIT. Jak co roku w naszym zeznaniu możemy dokonać szeregu odpisów. Jednym z nich jest tzw. ulga na dziecko. Kto może z niej skorzystać? Ile wynosi?
Spis treści
PIT w 2020 roku rozliczamy za przychody uzyskane w 2019 roku. Pracodawca był zobowiązany dostarczyć PIT 11 najpóźniej do dnia 2 marca 2020 roku za rok poprzedzający, czyli rok 2019. Termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia 2019 roku upływa w dniu 30 kwietnia 2020 roku. O uldze należy pamiętać podczas rozliczania PIT. Ulga ta jest jedną z najpopularniejszych metod wsparcia rodzin. Dzięki niej możemy zapłacić niższy podatek.
Z ulgi podatkowej na dziecko mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy. Warunkiem koniecznym jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ulga przeznaczona jest dla tych, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej, a swoje roczne zeznania podatkowe składają na druku PIT-36 lub PIT-37.
Dodatkowo, składający zeznanie podatkowe musi wypełnić załącznik PIT/O. Do zeznania podatkowego nie trzeba dołączać innych dokumentów. W każdym momencie na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej musimy przedstawić dokumenty, które są niezbędne do ustalenia prawa do ulgi, czyli potwierdzić fakt wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.
O ulgę może wystąpić jedynie podatnik, nie może tego zrobić płatnik, który składa wniosek za podatnika. Kwota ulgi, którą otrzyma podatnik, nie może przekroczyć zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu. Jeśli podatnik jest w związku małżeńskim, to razem z małżonkiem otrzyma jedną ulgę. Jeśli rozlicza się wspólnie, wpisuje ulgę na każde dziecko. Jeśli każdy z współmałżonków rozlicza się oddzielnie, to współmałżonkowie muszą zadecydować w jakich proporcjach ulgę wpiszą w swoich zeznaniach. Może to być np. po 50 proc., lub np. 80 proc. i 20 proc.
Jeśli podatnik posiada więcej niż jedno dziecko, wówczas ulgę uzyska bez względu na to, jakie wykazuje dochody. Powyżej jednego dziecka brak limitu dochodowego. Limit dochodowy obowiązują w przypadku wychowywania jednego dziecka:
Ulga przysługuje podatnikowi również na dziecko pełnoletnie . Musi być jedna spełniony warunek – dziecko ciągle uczy się a jego dochód nie przekracza określonego limitu.
Ulga przysługuje:
Jeżeli podatnik chce skorzystać z ulgi na pełnoletnie dziecko brany pod uwagę jest dochód dziecka . Jeżeli dziecko ukończyło 18 lat uczy się i równocześnie pracuje , to osiągany przez niego dochód nie może przekroczyć kwoty 3 089 zł. Przy ustalaniu prawa do ulgi nie jest brany pod uwagę dochód uzyskany przez dziecko niepełnoletnie.
Oprócz przekroczonego limitu dochodowego przez dorosłe dziecko z ulgi na dziecko również nie mogą skorzystać podatnicy, których dzieci:
Podatnik może otrzymać kwotę niewykorzystanej ulgi z poprzedniego roku podatkowego. Możliwość ta skierowana jest do podatników, którym zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej im ulgi - mają oni prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci do wysokości przysługującej im kwoty odliczenia. Kwota niewykorzystanej ulgi nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych składek na podlegające odliczeniu ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli chcemy odebrać zaległą kwotę, musimy wypełnić odpowiednie pola w formularzu PIT-36 lub PIT-37.
Zaktualizowano:
Dodano:
Każdy z nas dysponuje innymi środkami, jakie mamy co miesiąc do dyspozycji. Mamy pensje, inne potrzeby, wydatki. Niezależnie od tego, ile mamy środków na koncie, jeżeli będziemy niewłaściwie dysponować swoim budżetem domowym nasz portfel zawsze będzie świecił pustkami. Nie sztuką jest wzięcie pożycz(...)
Czytaj więcej„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” Benjamina Franklin. Te słowa są wciąż aktualne mimo upływu czasu. Początek roku to czas rozliczeń podatkowych. Zanim jednak wyślemy nasze zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego, warto wcześniej sprawdzić jakie ulgi obowiązują za rok podatkowy 2019 i (...)
Czytaj więcej