Wersja testowa
Kontynuujemy tematykę dotyczącą windykacji. Po uprawnieniach komornika dziś napiszemy o uprawnieniach windykatora. Tutaj również działania tego zawodu spotykają się czasami z doniesieniami medialnym w jaki to sposób zachował się windykator. Dziś, aby być bardziej świadomym uczestnikiem rynku finansowego powiemy o uprawnieniach windykatora.
Spis treści
W pierwszej kolejności należy pamiętać, że windykator jest pracownikiem firmy windykacyjnej, pożyczkowej albo banku. Oznacza to, że wszelkie działania, jakie podejmie są pozasądowe. Niektórzy mylą komornika z windykatorem. Te dwa zawody są całkowicie inne, choć w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że i jeden i drugi ma na celu odzyskanie należnych wierzycielowi świadczeń od dłużnika.
Windykator, na polecenie wierzyciela stara się osiągnąć taki skutek, aby wszystkie zobowiązania zostały spłacone. Działania, które windykator podejmuje wobec dłużnika znajdują się w ramach tak zwanej windykacji miękkiej. Windykator może kontaktować się z dłużnikiem drogą telefoniczną, mailową, lub pocztową bądź osobiście. Kontakt ten windykator inicjuje, aby przeprowadzić z dłużnikiem negocjacje, dotyczące spłaty długu. Windykator może wejść do domu lub na teren prywatny, należący do dłużnika pod warunkiem, że dłużnik z własnej woli i wyraźnie zezwolił windykatorowi na takie najście. Windykator, który działa w terenie jest potocznie nazywany windykatorem terenowym.
Istnieje cały szereg sytuacji, w których windykator może przekroczyć swoje uprawnienia. Najczęściej wynika to z nieznajomości prawa, bądź lęku dłużnika przed windykatorem. Strach ten jest zupełnie nieuzasadniony. Zacznijmy od tego, że pracę firm windykacyjnych kontroluje Komisja Nadzoru Finansowego. Windykator, przekraczając swoje uprawnienia łamie przepisy kodeksu karnego. Według prawa windykator nie może:
Przypadki, gdzie windykator ewidentnie złamał prawo miały miejsce w rzeczywistości. W grudniu 2013 roku doszło do nękania dłużnika, poprzez wysyłanie mu 253 SMS-ów z żądaniem zapłaty prowizji. Sąd Rejonowy w Wałbrzychu uznał windykatora za winnego nękania dłużnika i zasądził zapłacenie przez windykatora 500 złotych na cele dobroczynne i obarczył go kosztami procesu.
Tak to przedstawiają się uprawnienia windykatora oraz ograniczenia prawne jego działalności. Pamiętajcie, że jeśli macie długi, a windykator wtargnie na Waszą posesję, albo przyjdzie do firmy, w której pracujecie, macie prawo wezwać policję. Jeśli windykator będzie do Was wydzwaniał albo Was śledził możecie oskarżyć go o stalking z artykułu 190a kodeksu karnego. Możecie też napisać skargę na firmę windykacyjną do KNF-u.
Jednakże poza ewentualnym bezprawnymi zachowaniami windykatora, to, co robi jest jak najbardziej zgodne z prawem. Pamiętajmy, że jeżeli legalna windykacja nie przyniesie efektów, sprawa przeciwko nam może trafić do sądu. Zawsze zatem warto rozmawiać z windykatorem, przedstawić mu swoją sytuację i realne możliwości spłaty długu, a także ustalić plan spłaty zobowiązań.
Zaktualizowano:
Dodano:
"Komornik zajął…”, „dziś odbyła się egzekucja komornicza…”, „komornik w asyście policji…” to tylko część doniesień medialnych, jakie możemy usłyszeć, a nawiązujące do zawodu komornika. W tym wpisie na blogu poznamy uprawnienia komornika, dzięki czemu dowiemy się co komornik tak naprawdę może, a czeg(...)
Czytaj więcej