Wersja testowa
W samym tylko styczniu liczba bezrobotnych w naszym kraju wzrosła o 131,5 tysiące osób, co wykazało nam wskaźnik stopy bezrobocia na poziomie 5,5%, ostatni taki wynik odnotowano w kwietniu ubiegłego roku.
Potwierdziły się, tym samym przypuszczenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Na początku lutego przedstawiono, że stopa bezrobocia wzrosła o 0,3 pkt proc., co daje nam najwyższy wzrost od grudnia 2020 roku.
Wskaźnik stopy bezrobocia Głównego urzędu statystycznego prezentuje nam tylko jednak udział zarejestrowanych ludzi bez pracy, w stosunku do osób, które są aktywne zawodowo (nie wliczając ludzi pełniących czynną służbę wojskową).
Całkowicie inną metodą liczenia jest tzw. BAEL – czyli Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności. Z tego sposobu korzysta np. Eurostat, przy liczeniu stopy bezrobocia w krajach znajdujących się w strefie Euro, a pozostałych krajach. BAEL ma za cel mierzenie zharmonizowanej stopy bezrobocia, jako % ludzi w wieku zdolnym do pracy (15-74 lata), którzy starali się w ciągu ostatnich 2 tygodni podjąć pracę.
Korzystając z tej metody – bezrobocie w Polsce jest na praktycznie najniższym poziomie w Unii Europejskiej (znajdujemy się w rankingu zaraz za Czechami).
Eksperci uspokajają, że bezrobocie w Polsce jest na umiarkowanym poziomie i wynika głównie z czynników sezonowych.
Zaktualizowano:
Dodano: