Wersja testowa

Branża meblarska w kryzysie, zmiany w polskich bankach i dobre wieści z BIK – aktualności 04.03.2021

Opublikowano: 2021-03-04 06:54 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Branża meblarska w kryzysie, zmiany w polskich bankach i dobre wieści z BIK – aktualności 04.03.2021

Branża meblarska w kryzysie

Krajowy Rejestr Długów poinformował w komunikacie prasowym o zadłużeniu w branży meblarskiej. Jak wynika z komunikatu trwająca od roku pandemia przyniosła bardzo wiele negatywnych skutków zarówno dla producentów, jak i sprzedawców mebli. Z największym kryzysem zmagają się mali sprzedawcy. O ponad 1/3 wzrosło, w ciągu roku, zadłużenie producentów mebli. Z kolei zadłużenie sprzedawców powiększyło się o prawie 20%. Jak wynika z danych raportu łączne zadłużenie branży to 97,6 mln złotych, a średnia kwota to 35 tys. zł. W gronie producentów i sprzedawców najwięcej zadłużonych jest firm zorganizowanych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Według danych KRD to 83% ogółu zadłużenia.

Gdy spojrzymy na geograficzny rozkład zadłużenia dowiemy się, że najwięcej długów mają firmy z województw: wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. Natomiast sumarycznie najwięcej długu w odniesieniu do jednej firmy ma przedsiębiorca z kujawsko-pomorskiego z długiem 2,8 mln złotych.

Zmiany w polskich bankach

Komisja Nadzoru Finansowego na posiedzeniu w dniu 03.03 podjęła kilka ważnych decyzji dotyczących obsadzenia stanowisk w polskich bankach.

KNF jednogłośnie zaakceptowała dwie zmiany na fotelu prezesów jednych z dwóch ważniejszych polskich banków. Komisja zaakceptowała kandydaturę:

  • Iwony Dudy na stanowisko Prezesa Zarządu Alior Banku S.A.,
  • Wojciecha Hanna na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

Ponadto KNF zatwierdziła możliwość sprawowania funkcji Członka Zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności mBanku S.A. przez Marka Lusztyna.

Dobre wieści z BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) po raz drugi w tym roku dokonało odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredytu Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM). Odczyt za luty wykazał dodatnią wartość i wyniósł 17,1%. Ta wartość wskazuje na to, że za luty 2021 roku banki i SKOK-i skierowały do bazy BIK zapytania na kwotę większą o 17,1% niż w porównaniu do analogicznego miesiąca 2020 roku. W lutym 2021 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało też więcej osób niż w lutym 2020 roku. Wzrost tej wartości to plus 9,9%. Wzrosła również średnia kwota wnioskowanego kredytu do wartości 311,2 tys. złotych.

Jak czytamy w raporcie BIK padł rekord wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Świadczy to pozytywnie o odbudowie zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Składających wnioski kredytowe interesują wyższe kwoty ponieważ zmieniły się ceny na rynku za metr powierzchni użytkowej. Kupujący decydują się też na zakup większych niż dotychczas nieruchomości. Kolejnym ważnym czynnikiem są zmiany bankowe sprzed kilku tygodni. Większość banków obniżyła wymagania w zakresie wkładu własnego co otwarło drogę do kredytowania dla wielu osób.

Na zakończenie komunikatu prasowego BIK możemy zapoznać się jeszcze z jedną optymistyczną wiadomością. 75% wniosków składanych do banku otrzymuje decyzje pozytywną. W ocenie BIK jest to bardzo wysoki poziom akceptowalności wniosków.

Zaktualizowano: 04.03.2021

Dodano: 04.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top