Wersja testowa
Prawie połowa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy w ściąganiu swoich należności od kontrahentów, którzy nie płacą od co najmniej 60 dni. O ile sytuacja poprawiła się w płatnościach na rzecz przemysłu i transportu - porównując pierwszy kwartał 2022 r. do pierwszego kwartału 2021 r. to według badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor to w handlu nie jest najlepiej.
Z badania Keralla Research realizowanego co kwartał dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor z pośród 500 ankietowanych aż 33% osób powiedziało twierdząco na pytanie: „Czy w ostatnich 6 miesiącach miałeś klientów opóżniających rozliczenia za otrzymany towar czy usługi przez ponad 60 dni?”
Gdy trzeba wybrać komu można zapłacić później, kiedy firma ma kłopoty z płynnością finansową 57 procent ankietowanych decyduje się na faktury od dostawców. Blisko 10% badanych przedsiębiorców zaznacza też, że w razie problemów z płatnościami opóźniłby płatności za media. W konsekwencji może okazać się to nienajlepszym pomysłem, gdy wzrost opłat m.in. za gaz może dołożyć problemów w terminowej spłacie należności. Tylko 5% badanych decyduje się na opóźnienie płatności publiczno-prawnych np. składek ZUS czy płatności do urzędu skarbowego. Najmniej liczna grupa badanych decyduje się na wstrzymanie lub brak wypłacania wynagrozdenia dla swoich pracowników.
Zobowiązania przedsiębiorców wobec kontrahentów i banków na chwilę obecną wynoszą 37,74 miliarda złotych. Jest to wzrost o 419 milionów złotych – wynika z danych zgromadzonych dla w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK.
Źródło: BIG InfoMonitor
Zaktualizowano:
Dodano: