Wersja testowa
W dniu wczorajszym Narodowy Bank Polski opublikował dane na temat inflacji bazowej wyliczonej na listopad 2021 r. Zanim przedstawię dane liczbowe, pokrótce wyjaśnię co to właściwie jest inflacja bazowa i dlaczego jest obliczana.
Począwszy od marca 2009 r. NBP na podstawie danych statystycznych Głównego Urzędy Statystycznego co miesiąc szacuje wartości czterech wskaźników inflacji bazowej.
Pierwszy to inflacja po wyłączeniu cen administracyjnych czyli na przykład cen, na które wpływają wszelkie działania rządu np. ceny za wodę, kanalizację. Drugi to inflacja po odjęciu cen najbardziej zmiennych (przykładem mogą być ceny, które są wrażliwe na szoki gospodarcze lub sezonowe np. owoce, warzywa, paliwo, usługi prawne, dostęp do Internetu). Kolejna inflacja bazowa nie zawiera cen żywności i energii a ostatnia to tak zwana inflacja „15% średnia obcięta”, którą się wylicza poprzez wyeliminowanie 15% na zbiorze grup cenowych z największymi zmianami.
Wskaźniki inflacji bazowej pozawalają na lepszą ocenę procesów inflacyjnych w gospodarce. Łatwiej można też określić czy inflacja ma charakter stały, czy jest okresowa wywołana nieprzewidywalnymi wydarzeniami.
Jak obecnie wyglądają wskaźniki inflacji bazowej wobec opublikowanych danych z GUS na listopad 2021? Przypomnijmy, że wskaźnik CPI tj. inflacja wyniosła 7,8%, a tak kształtują się inflacje bazowe:
Źródło: NBP
Zaktualizowano:
Dodano: