Wersja testowa
Biuro Informacji Kredytowej poinformowało o zainteresowaniu oraz sprzedaży kredytów dla mikroprzedsiębiorców za marzec 2021 roku. W badanym miesiącu banki udzieliły więcej kredytów inwestycyjnych i powiązanych z rachunkiem, a o prawie 4% spadła ilość udzielonych kredytów obrotowych. Cały marzec 2021 w porównaniu do marca 2020 był gorszy pod względem liczby sprzedanych kredytów, a lepszy pod względem ich wartości, która wzrosła o ponad 5% rok do roku. Niestety portfel już udzielonych kredytów pogorszył się ze względu na zakończenie wakacji kredytowych, które dotyczyły sektora przedsiębiorstw.
Narodowy Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym o ważnym spotkaniu, jakie miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Prezes NBP spotkał się z Prezesem Zarządu Swiss National Bank (SNB) prof. Thomasem Jordanem. Na spotkaniu, które odbyło się w formule online zostały omówione sytuacje gospodarcze zarówno w Szwajcarii, jak i w Polsce. Część rozmów dotyczyła pandemii koronawirusa i jej gospodarczych implikacji, a także dalszej współpracy w ramach Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił kilka zasad, którymi powinni kierować się klienci wybierających współpracę z firmą oddłużeniową. Jak podkreśla UOKIK w komunikacie pandemia wymusiła na części konsumentów, którzy stracili płynność finansową skorzystanie z usług takich firm, ale niestety część rynku wykorzystuje to w negatywny sposób. Obecnie w UOKIK trwa sprawdzenie, czy nie zostały naruszone zbiorowe interesy konsumentów.
UOKIK zwraca uwagę na sześć aspektów współpracy z takim firmami. Po pierwsze jest to oferta zdefiniowana w umowie, po drugie są to opłaty, jakie musi ponieść konsument w związku z zawarciem umowy z firmą i realizacją zadań zawartych w umowie. Kolejne aspekty to kwestia świadczonych usług – ich zakres i szczegółowa specyfikacja. UOKIK zwraca uwagę także na możliwość kontrolowania firmy a zwłaszcza dotyczy to kwestii wzajemnego funkcjonowania umów np. czy środki są przekazywane przez firmę do kredytodawcy prawidłowo. Ostatnią kwestią są warunki umowy m.in. w zakresie warunków jej rozwiązania.
Zaktualizowano:
Dodano: