Wersja testowa
W dniu dzisiejszym Główny Urząd Statystyczny podał szczegółowe dane o inflacji za miesiąc sierpień. Już wcześniej było wiadomo, że w sierpniu ceny sklepowe były wyższe o ponad 23 procent niż rok wcześniej. W lipcu inflacja konsumencka osiągnęła najwyższy wynik od 1997 roku i wyniosła 15,6 procent a to o 0,1 proc. więcej niż w czerwcu.
Z danych opublikowanych przez GUS w dniu dzisiejszym wynika, że inflacja konsumencka w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniosła 16,1 procent w ujęciu rocznym co potwierdza wstępny odczyt inflacji podawany na początku września. Tym samym w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,8 procent.
Inflacja uderza w portfele Polaków szczególnie mocno gdy w górę szybko idą ceny żywności oraz energia i koszty transportu, a sierpniową inflację napędzał przede wszystkim wzrost cen w kategorii „Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii”.
W porównaniu z lipcem w sierpniu ceny nośników energii wzrosły o 3,8 procent i są wyższe o ponad 40 procent niż w sierpniu 2021 r. Ceny żywności z kolei w ciągu miesiąca wzrosły o 1,6 procent co oznacza, że żywność i napoje bezalkoholowe są droższe o 17,5 procent niż w sierpniu 2021 r.
Sprawdź jak kształtował się wzrost cen w sierpniu 2022 r. w porównaniu z sierpniem 2021 r. w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych. https://t.co/BzJctVujyU#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/HaF5ZwOvOg
— GUS (@GUS_STAT) 15 września 2022
W samym sierpniu zmniejszyły się natomiast o 8,3 procent w porównaniu z lipcem ceny paliw do prywatnych środków transportu. Porównując jednak ceny rok do roku są one wyższe o 23,3 procent.
Inflacja w Polsce rośnie niemal nieustannie. Jedynym wyjątkiem był luty 2022 roku, gdy na jej wysokość zadziałały wprowadzone przez rząd dwie tarcze antyinflacyjne. Od lutego jednak z każdym kolejnym miesiącem notujemy wyższy poziom inflacji.
Zaktualizowano:
Dodano: