Wersja testowa

Najnowsze dane o koniunkturze gospodarczej

Opublikowano: 2023-03-22 12:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Najnowsze dane o koniunkturze gospodarczej

Najnowsze dane o koniunkturze gospodarczej

Jak podaje najnowszy komunikat Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) w marcu 2023 roku wyniósł minus 12,9 procent wobec minus 14 w lutym.

We wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do tego prezentowanego w lutym, znajduje się on jednak poniżej średniej długookresowej.

Koniunktura gospodarcza to dynamika aktywności gospodarczej, która przejawia się w zmianach podstawowych wskaźników makroekonomicznych. Odzwierciedla ona cykliczne procesy gospodarcze i wzajemne relacje zachodzące pomiędzy zmianami, które dokonują się we wszystkich sektorach gospodarki. Zmiany podstawowych wskaźników makroekonomicznych określają to, w jakiej kondycji jest gospodarka. Do najważniejszych z tych wskaźników należy: PKB, PNB, konsumpcja, produkcja przemysłowa, wskaźnik inflacji czy bezrobocia.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w poszczególnych branżach kształtuje się następująco:

  • PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE:  minus 12,9 (w lutym minus 14,0).
  • BUDOWNICTWO: minus 16,9 (w lutym minus 20,4).
  • HANDEL HURTOWY: minus 3,1 (w lutym minus 5,7).
  • HANDEL DETALICZNY: minus 5,5 (w lutym minus 8,6).
  • TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA: minus 5,6 (w lutym minus 5,2).
  • ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA: minus 13,7 (w lutym minus 22,4).
  • INFORMACJA I KOMUNIKACJA: plus 10,4 (w lutym plus 10,3).
  • FINANSE I UBEZPIECZENIA: plus 15,3 (w lutym plus 13,7).

GUS informuje, że w większości badanych obszarów składowe „diagnostyczne” kształtują się na zbliżonym do prezentowanego w lutym poziomie, natomiast składowe „prognostyczne” poprawiają się.

Zaktualizowano: 22.03.2023

Dodano: 22.03.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top