Wersja testowa
Najnowsze dane o koniunkturze gospodarczej
Jak podaje najnowszy komunikat Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) w marcu 2023 roku wyniósł minus 12,9 procent wobec minus 14 w lutym.
W marcu 2023 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w #PrzetwórstwoPrzemysłowe (#NSA) kształtuje się na poziomie minus 12,9.https://t.co/H3yqE89RJi#GUS #statystyki #gospodarka #produkcja #przemysł #przetwórstwo #KoniunkturaGospodarcza pic.twitter.com/nfu8o5wSME
— GUS (@GUS_STAT) 22 marca 2023
We wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do tego prezentowanego w lutym, znajduje się on jednak poniżej średniej długookresowej.
Koniunktura gospodarcza to dynamika aktywności gospodarczej, która przejawia się w zmianach podstawowych wskaźników makroekonomicznych. Odzwierciedla ona cykliczne procesy gospodarcze i wzajemne relacje zachodzące pomiędzy zmianami, które dokonują się we wszystkich sektorach gospodarki. Zmiany podstawowych wskaźników makroekonomicznych określają to, w jakiej kondycji jest gospodarka. Do najważniejszych z tych wskaźników należy: PKB, PNB, konsumpcja, produkcja przemysłowa, wskaźnik inflacji czy bezrobocia.
Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w poszczególnych branżach kształtuje się następująco:
GUS informuje, że w większości badanych obszarów składowe „diagnostyczne” kształtują się na zbliżonym do prezentowanego w lutym poziomie, natomiast składowe „prognostyczne” poprawiają się.
Zaktualizowano:
Dodano: