Wersja testowa
Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował o emisji nowej serii monet kolekcjonerskich: „Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020”. Od dziś można kupić dwie nowe monety. Pierwsza z nich to złota moneta o nominale 200 zł, a druga to srebrna moneta o nominale 10 zł. Złota moneta ozdobiona jest olimpijczykami grającymi w siatkówkę, a srebrna dwójką kajakową oraz wizerunkiem wulkanu Fudżi. Podobnie, jak w przypadku poprzednich emisji monety można nabyć w okręgowych oddziałach NBP. Monety dostępne są ponadto w sklepie internetowym Kolekcjoner.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podsumowało pierwsze sześć miesięcy 2021 roku na rynku kredytów. 500 mld złotych – to rekordowa kwota zadłużenia w kredytach hipotecznych, a dynamika zainteresowania tym produktem nie maleje. Rosną także kwoty kredytów. Dziś ponad ¼ sprzedaży kredytów hipotecznych to kwoty powyżej pół miliona złotych, a blisko połowa kredytów gotówkowych przypada na kwotę wyższą niż 50 tys. złotych.
Pierwsze pół roku 2021 to wzrost o prawie 15% ilości kredytów gotówkowych, a w ujęciu wartościowym o 25%. Znacząco wzrosła kwota udzielonych kredytów ratalnych, bo o prawie 30%. Kredytów hipotecznych udzielono o 22,7% więcej, a kwota wzrosła o 32,7%.
BIK wskazuje na kolejne padające rekordy w zakresie kredytów hipotecznych. Rośnie ilość udzielanych kredytów oraz ich wartość. Co więcej kredyty hipoteczne na niskie kwoty, do 150 tys. stanowią aktualnie tylko niecałe 6% udzielanych kredytów. Rosną również kwoty kredytów gotówkowych i ratalnych. Jak podkreśla BIK Polacy kupują coraz droższe dobra, ale nie chcą korzystać przy tym z własnych środków, ale wykorzystują do tego kredyt ratalne 0%. Rynek pożyczek pozabankowych również się odradza.
567 101. Tyle osób założyło w samym miesiącu lipcu Profil Zaufany. W skali 10 lat funkcjonowania usługi jest to trzeci najlepszy wynik przyrostu nowych użytkowników. Ponadto Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dodaje, że dziś z Profilu Zaufanego korzysta 12 mln osób, a ponad 3 miliony Polaków dołączyło do usługi w roku 2021. Statystki KPRM pokazują też, że użytkownicy korzystają z Profilu Zaufanego w wielu sprawach: od sprawdzenia historii pojazdu, przez ilość punktów karnych aż do zgłoszenia nabycia pojazdu czy urodzenia dziecka.
Zaktualizowano:
Dodano: