Wersja testowa
Resort Finansów wypowiedział się w sprawie nowelizacji ustawy o PIT. Dotyczy ona zmiany rozliczania się osób rozwiedzionych jako samotny rodzic. Okazuje się bowiem, że aby mieć prawo do rozliczania się jako samotny rodzic od teraz trzeba faktycznie bez udziału drugiego rodzica wychowywać dziecko. Nie zaliczają się bowiem osoby po rozwodzie, które mogą liczyć na pomoc drugiego rodzica dziecka i dzielą się opieką i zaspokajaniem potrzeb duchowych i fizycznych.
Rzeczniczka Ministra Finansów Patrycja Dudek dla konkretniejszego wyobrażenie sobie jak to mogłoby, działać odniosła, się do wdów i wdowców gdzie nie mogą oni na przemiennie zajmować się dzieckiem.
Zwraca uwagę również, że nowe przepisy nie mają nic do rozwodników, i nieistotne jest to, jaki stan cywilny ma osoba, ale to czy dzieli opiekę naprzemiennie z drugim rodzicem.
Dzięki nowym przepisom polepszy się sytuacja osób realnie wychowujących samotnie dziecko.
To dzięki połączeniu mechanizmu wspólnego rozliczenia z wyższą kwotą wolną i wyższym progiem podatkowym. Dzięki takiemu sposobowi obliczenia podatku tzw. kwota wolna wynosząca od 2022 do 30 tysięcy złotych będzie realizowane dwukrotnie i wyniesie 60 tysięcy złotych, analogicznie do wspólnego rozliczenia małżonków”
- wskazała rzeczniczka.
Dla przykładu, jeśli osoba samotnie wychowująca dwójkę dzieci zarabia, 6 tysięcy złotych to w porównaniu do 2021 roku zyska w 2022 roku 4 186 zł. A dla rodzica zarabiającego 8 tysięcy złotych wyniesie to 3 722 – wyliczyła Patrycja Dudek
Nowelizacja ustawy PIT ma głównie za zadanie powstrzymać uznanie rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy zajmują się dzieckiem na przemian.
Źródło: PAP
Zaktualizowano:
Dodano: