Wersja testowa
W dniu dzisiejszym wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące ochrony odbiorców ciepła systemowego. Wprowadzona nowelizacja ustawy zakłada ograniczenie podwyżek dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych. To szczególne rozwiązanie w zakresie niektórych źródeł ciepła ma związek z obecną sytuacją na rynku paliw.
Znowelizowane przepisy gwarantują, że w trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepła nie może wynieść więcej niż 40 procent w stosunku do cen obowiązujących na koniec września 2022 roku. Wprowadzone nowelizacją przepisy gwarantują ochronę wszystkim odbiorcom ciepła systemowego zaliczanym do grupy tzw. odbiorców wrażliwych. Zaliczamy do nich m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, gospodarstwa domowe, placówki oświatowe, podmioty publicznej opieki zdrowotnej, jednostki organizacji pomocy społecznej, kościoły oraz organizacje pozarządowe. Dla wielu odbiorców wprowadzenie tej nowelizacji oznacza znacząco niższe rachunki na koniec sezonu grzewczego i obniżenie zaliczek na poczet ogrzewania i zużycia ciepłej wody, jakie do tej pory mieszkańcy płacili w czynszu. Ewentualne nadpłaty które powstały od października 2022 roku do końca lutego 2023 roku mają zostać rozliczone poprzez korektę faktur.
Aby skorzystać z systemu wsparcia, odbiorcy wrażliwi, tj. ich pełnomocnicy czyli np. zarządca wspólnoty mieszkaniowej muszą złożyć oświadczenia do swojego sprzedawcy ciepła (dystrybutor ciepła). Mieszkańcy samodzielnie nie muszą nic robić w tym zakresie. Nie obowiązują także żadne limity zużycia ciepła.
Wsparcie to ma przysługiwać do końca grudnia 2023 roku.
Zaktualizowano:
Dodano: