Wersja testowa
Wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500+” na istotne znaczenie dla wielu polskich gospodarstw domowych – takie wnioski płyną z danych badania, których wyniki publikuje BIG InfoMonitor. Świadczenie 500+ funkcjonuje w Polsce od 5 lat.
Ankietowane gospodarstwa domowe w prawie 20% przypadków stwierdziły, że w sposób decydujący świadczenie wpływa na ich finansowe funkcjonowanie. Z kolei ¼ badanych dzięki temu świadczeniu może pozwolić sobie na bardziej kosztowe wydatki. Podobna liczba badanych stwierdza, że świadczenie nie ma wpływu na ich budżet domowy.
Raport zawiera także dane o skali świadczenia. Powołując się na dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wypłacono dotąd ponad 141 mld złotych świadczenia, które trafiło do ponad 6,5 mln dzieci. Istotną zmianą w programie było rozszerzenie świadczenia również na pierwsze dziecko. Zmiana miała miejsce w 2019 roku.
Jak podają dane raportu program 500+ nie zrealizował swojego zadania w zakresie poprawy sytuacji demograficznej. Wskaźnik urodzeń jest nadal bardzo niski. Wpłynął jednak na poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, gdzie mniej z nich było skłonnych do pożyczania pieniędzy i bardziej terminowo regulowało swoje dotychczasowe zobowiązania.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało informacje o sprzedaży kredytów dla mikro firm w lutym 2021 roku. Z danych raportu wynika, że w skali rok do roku zmniejszyła się ilość udzielonych kredytów. Banki przyznały o 20,2% mniej kredytów, a ich wartość zmniejszyła się o 17,9%. Spadki dotyczyły wszystkich typów kredytów: obrotowych, inwestycyjnych oraz udzielanych w rachunkach bieżących. Największy spadek zanotowały kredyty obrotowe.
BIK poinformował także o comiesięcznym odczycie Indeksu jakości kredytów dla tej grupy firm. Wskaźnik wyniósł 4,85%. Jak ocenia BIK na poziom wzrostu wskaźnika wpływ mają trwające obostrzenia z powodu pandemii oraz zakończenie okres trwania „wakacji kredytowych dla przedsiębiorców”.
Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała, że Komisja Europejska dokonała wypłaty kolejnej transzy wsparcia finansowego SURE. Dla Polski przypadło w udziale 1,4 mld euro z puli 13 mld euro. Pozostała część kwot trafiła do Czech, Belgii, Hiszpanii, Irlandii i Włoch.
Środki z funduszu SURE trafiają do tych państw, które uruchomiły krajowe programy pomocy w związku z pandemią i przyczyniło się to do zwiększenia wydatków publicznych. Środki mają na celu ograniczyć skalę bezrobocia w sytuacjach nieprzewidzianych, jaką jest m.in. pandemia. Dotychczas Komisja Europejska wypłaciła 75,5 mld euro dla 17 państw.
Zaktualizowano:
Dodano: