Wersja testowa
Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy o funkcjonowaniu i rozwoju rynku kapitałowego. Znalazło się w niej bardzo wiele regulacji, które realizują postanowienia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego czyli dokumentu przyjętego przez rząd w 2019 roku.
Według MF projekt zawiera przepisy dotyczące m.in. goldplatingu, jednolitej licencji bankowej, funduszy ETF, zielonych obligacji i instytucji czynnego żalu. Łącznie powinny one przyczynić się do rozwoju rynku kapitałowego.
W projekcie ustawy napisano, że zakłada on wprowadzenie zmian w ustawach regulujących wykonywanie działalności przez podmioty rynku finansowego, w szczególności banki, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, krajowe instytucje płatnicze oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Zawarto w nim także propozycje zmian przepisów regulujących prawno-instytucjonalne otoczenie rynku finansowego. Zmiany te podyktowane są koniecznością ich dostosowania do zachodzących na nim dynamicznych zdarzeń, a także podyktowane są potrzebą spełnienia niektórych postulatów zawartych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.
Koncentrujemy się na przepisach, które sprzyjają rozwojowi rynku kapitałowego, są prorynkowe oraz biorą pod uwagę argumenty i uwagi zgłaszane przez jego uczestników. Chcemy tworzyć prawo, dzięki któremu polski rynek kapitałowy będzie bezpieczny, transparentny i przyjazny inwestorom
– mówi wiceminister finansów Artur Soboń
Projekt ustawy zakłada nowelizację 28 ustaw. Projekt nie zawiera natomiast żadnych propozycji dotyczących podatku od zysków kapitałowych. Oddzielnie mają być procedowane również przepisy podatkowe, związane chociażby z kompensacją zysków i strat z giełdy i funduszy inwestycyjnych. Mają one zostać niedługo opublikowane do konsultacji.
Zaktualizowano:
Dodano: