Wersja testowa
Z cyklicznego badania „Skaner MŚP” przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor w 3. kwartale 2022 r. wśród 500 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw handlujących z odroczonym terminem płatności wynika, że pogłębiły się kłopoty tych firm z odzyskiwaniem należności.
Już blisko 37% przedsiębiorstw czeka na spływ należności ponad 60 dni po terminie. Handel ma najwyższy odsetek firm skarżących się na zatory, ale ten problem najbardziej nasilił się w przemyśle. Więcej o badaniu #SkanerMSP dla #BIG #InfoMonitor na https://t.co/83CxYBew16 pic.twitter.com/BSIaDBu8Qq
— BIG InfoMonitor S.A. (@BIGInfoMonitor) 18 sierpnia 2022
Blisko 37 procent przedsiębiorstw przyznaje, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy czekało na spływ płatności od kontrahentów ponad 60 dni po terminie.
W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wyraźnie widać, że wzrosły też przeterminowane zobowiązania przedsiębiorców wobec dostawców i banków. W porównaniu z poprzednim kwartałem najwyższy odsetek firm skarżących się na zatory mają: handel, przemysł i transport, ale najbardziej ten problem nasilił się w przemyśle i transporcie. Coraz gorsza sytuacja jest też w budownictwie. Na koniec czerwca zaległości firm, widniejących w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wyniosły w sumie ponad 38,2 mld zł.
W III kwartale bieżącego roku wzrosła ilość firm skarżących się na problemy z uzyskaniem płatności od kontrahentów w prawie każdej z analizowanych branż. Wyjątkiem pozostały jedynie usługi.
Najczęściej na opóźnienia w terminowym spływie należności skarżą się firmy zatrudniające 10-49 osób, te zatrudniające 50-249 osób, a także producenci i podmioty handlowe.
Najbardziej narażone na zatory płatnicze są właśnie mikrofirmy. W ich przypadku już jedna nieuregulowana w terminie faktura może zachwiać płynnością finansową działalności.
Źródło: BIG
Zaktualizowano:
Dodano: