Wersja testowa
Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów kar za jazdę na gapę komunikacją publiczną nie płaci już 381 tys. osób, z czego 2525 nie jest nawet pełnoletnia. W ciągu 5 lat liczba małoletnich dłużników wzrosła aż 140-krotnie, z czego większość, bo 60% stanowią dziewczyny. Łączna kwota, którą uregulować mają niepełnoletnie osoby przekroczyła milion złotych.
Łączna kwota długów za jazdę bez biletu wynosi już ponad pół miliarda złotych, a dokładnie 513,8 mln. W ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 47%. Największą grupę dłużników-gapowiczów stanowią osoby w przedziale wiekowym od 26 do 36 lat (112 275 osób).
Ceną za jazdę bez biletu nie jest sam mandat, bo po tygodniu kwota wzrośnie dwukrotnie Poza tym w procesie windykacji naliczanę są jeszcze: odsetki ustawowe, koszty postępowania komorniczego oraz sądowego, jak i koszty zastępstwa procesowego i egzekucyjnego. To wszystko wpłynąć może na parokrotny wzrost całkowitego kosztu kary do spłaty.
Najbardziej zadłużone pod tym względem są województwa:
Łączne kwoty wynoszą odpowiednio:
Większość gapowiczów nie widnieje w rejestrach długów tylko i wyłącznie z powodów kar nałożonych przez komunikację publiczną. Mają też, według najnowszych danych, po co najmniej dwa przeterminowane zobowiązania finansowe wobec innych instytucji. Ich łączna kwota to ponad 5 miliardów złotych. Dwie trzecie tej kwoty zapłacić mają osoby w wieku od 35 do 55 lat.
Źródło: KRD
Zaktualizowano:
Dodano: