Wersja testowa

Rosną zaległości z tytułu alimentów, a wyprawka szkolna drożeje. Raport BIG

Opublikowano: 2022-08-29 10:06 Dagmara Konik 3 min. czytania

Rosną zaległości z tytułu alimentów, a wyprawka szkolna drożeje. Raport BIG

Rosną zaległości z tytułu alimentów, a wyprawka szkolna drożeje. Raport BIG

Najnowszy raport BIG informuje, że prawie 80% ankietowanych rodziców jest zdania, że wyprawka szkolna będzie droższa niż w roku poprzednim. Szalejąca inflacja dotyka także asortyment artykułów szkolnych. W jeszcze trudniejszej sytuacji są te gospodarstwa domowe w których dochód stanowią alimenty – 50% ankietowanych przedsiębiorstw informuje, że pojawiły się dodatkowe trudności w otrzymywaniu alimentów.

Niepokojące dane płyną z BIG jeśli chodzi o ilość dłużników alimentacyjnych. Zauważają to nie tylko badani, ale też statystyki tej wywiadowni gospodarczej. Na koniec miesiąca lipca odnotowano 267 tys. dłużników alimentacyjnych. W stosunku rok do roku liczba ta zwiększyła się o 13 570 osób. Kwota zaległości wzrosła o 1,5 mld złotych do poziomu 11,8 mld złotych. BIG podkreśla, że wzrost liczby dłużników to nie tylko efekt tego, że na skutek rosnących kosztów życia dłużnicy nie płacą swoich zobowiązań, ale też dzięki zmianom w przepisach, które dają uprawnienia gminom do wpisywania dłużników do baz gospodarczych.

Dłużnicy z największymi zaległościami alimentacyjnymi (ponad 1 mld złotych) to mieszkańcy województwa: mazowieckiego, śląskiego oraz pomorskiego. Największa ilość dłużników przypada na województwo śląskie. W większości województw (oprócz dolnośląskiego i lubuskiego) średni dług to ponad 40 tys., a rekord – 49 tys. – przypada na województwo kujawsko-pomorskie. Najmniej dłużników z najmniejszą liczbą zaległości jest w województwie opolskim.

BIG zadał ankietowanym pytanie o ocenę sytuacji gospodarstwa domowego. Prawie 50% wskazań to odpowiedź, że w gospodarstwie żyją na średnim poziomie, ale na większe wydatki muszą oszczędzać, drugą w kolejności odpowiedzią (35%) była odpowiedź, że w gospodarstwach domowych żyją skromnie i zmuszeni są do dużych oszczędności. Najmniej wskazań, bo po 4%, miały skrajne odpowiedzi, gdzie w gospodarstwach domowych stać ich uczestników „na pewien luksus” albo „nie starcza nawet na podstawowe

Zaktualizowano: 29.08.2022

Dodano: 29.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top