Wersja testowa
Wspólne rozliczanie z małżonkiem, może przynieść korzyści dla obojga podatników. Kiedy i jak rozliczyć się z małżonkiem? Aby, rozliczyć się z małżonkiem trzeba spełnić łącznie kilka warunków, które zostały wymienione w art. 1-3a ustawy o PIT:
- małżonkowie muszą rozliczać PIT na zasadach ogólnych PIT,
- muszą pozostawiać w związku małżeńskim – przez cały rok, ale też, gdy związek został zawarty w trakcie roku podatkowego i trwa do końca roku,
- trzeba złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów na formularzu PIT-37.
- muszą posiadać wspólnotę majątkową,
- skorzystać mogą Polacy rozliczający dochody w kraju tzw. rezydenci podatkowi , a także podatnicy z zagranicy, pod warunkiem że spełnili dodatkowe warunki wymienione w art. 6 ust. 3a ustawy o PIT.
Wynika z tego, że nie mogą opodatkowywać dochodów 19% podatkiem liniowym lub przychodów ryczałtem. Ale są wyjątki. Do takiego zalicza się przychód z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem.
Kiedy warto rozliczyć się z małżonkiem ?
Można podzielić to na kilka przypadków. Po pierwsze, jeśli w dochód jednego z małżonków nie przekracza 120 tysięcy złotych dochodu a drugiego przekracza, przez co nadwyżka podlega opodatkowaniu 32% stawką podatku. Po drugie jeden z małżonków zarobił powyżej 30 tysięcy złotych, a drugi nie osiągał żadnych dochodów.
Dla przykładu:
Jeśli jeden z małżonków nie zarobił nic w ciągu roku, a drugi 270 tysięcy złotych lub więcej z tytułu umowy o pracę opodatkowanej według skali podatkowej to ich wspólny zysk może wynieść maksymalnie 27 600 złotych. Dzięki wspólnemu rozliczaniu, małżonek z dużym dochodem nie wpada w stawkę 32%, oboje opodatkowują wspólny dochód według stawki 12% PIT oraz mają podwójna wolną kwotę.
Kiedy lepiej tego nie robić?
Gdy małżeństwo po zastosowaniu wszystkich przysługujących im odliczeń od dochodu , uzyskują go w wysokości 120 tysięcy złotych każdy. Podatek wyniesie tyle samo, co przy złożeniu dwóch indywidualnych deklaracji.
Zaktualizowano:
Dodano: