Wersja testowa
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę PiS wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 roku. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami tarcza antyinflacyjna miała obowiązywać do końca lipca.
„Poprawka jest czystym przedłużeniem rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych w zakresie stawek akcyzy, VAT, podatku detalicznego, dotyczących paliw, nośników energii i nawozów”
– powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski
„Tarcza będzie przedłużana, dopóki istnieje stan podwyższonej inflacji”
- dodał
W ramach obowiązujących dwóch tarcz antyinflacyjnych stosowana jest obecnie:
Zerowa stawka VAT stosowana jest również na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Do 31 lipca przedłużono niedawno również obniżkę akcyzy na prąd i na niektóre paliwa silnikowe oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Obniżką akcyzy objęty został także lekki olej opałowy.
Większość analityków przewiduje, że szczyt inflacji przypadnie na trzeci kwartał tego roku. W maju wskaźnik wzrostu cen podskoczył do 13,9 procenta. Według prognoz może on wzrosnąć do 15-16 procent, ale wśród ekspertów nie brakuje również głosów, że wzrost ten sięgnie nawet 20 procent.
Źródło: PAP
Zaktualizowano:
Dodano: