Wersja testowa
Styczniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza obserwowane już przez cały ubiegły rok zjawisko istotnego zmniejszenia popytu na kredyty mieszkaniowe.
W styczniu 2023 roku w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 56,1 procent w porównaniu do stycznia 2022 roku.
Wnioski o kredyt mieszkaniowy złożyło łącznie 13,26 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej. Jest to spadek o ok. 52,7 procent. W porównaniu do grudnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła natomiast o 7,8 procent.
🆕 Styczniowy BIK #IndeksPopytu na kredyty mieszkaniowe:
— BIK S.A. (@grupabik) 3 lutego 2023
➡O 56,1% spadła wartość zapytań o kredyty hipoteczne w styczniu 2023 r/r
➡O prawie 53% r/r spadła liczba osób wnioskujących.
❓Co może ożywić rynek kredytów mieszkaniowych mówi @W_Rogowski 👉https://t.co/Do7Al1AvwC
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu 2023 roku wyniosła 345,94 tys. zł i była niższa o 2,7 procent w relacji do wartości ze stycznia 2022 roku. Wartość ta była również niższa o 0,5 procent w porównaniu do tej z grudnia 2022 roku.
Istotne zmniejszenie popytu na kredyty mieszkaniowe dokucza też firmom budowlanym, którym rosną koszty, a jednocześnie ubywa zleceń i które notują coraz wyższe zadłużenie.
Jak wynika z najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przybywa firm budowlanych, które nie są w stanie płacić w terminie kontrahentom i bankom. Ich liczba wynosi obecnie niemal 50 tys. a ich łączne zadłużenie to ponad 5,8 mld zł.
Jeden z wyższych przyrostów liczby dłużników, jak i kwot zaległości notują na tle całej branży deweloperzy. Ograniczyli oni realizację nowych projektów mieszkaniowych. W okresie od stycznia do listopada 2022 roku rozpoczęto budowę 190,4 tys. mieszkań i jest to o 26,8 procent mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 108,3 tys. mieszkań. To o 29,5 procent mniej w porównaniu rok do roku. Inwestorzy indywidualni 79,3 tys. (o 21,8 procent mniej).
W tym samym okresie czasu wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 277,4 tys. mieszkań, tj. o 9,9 procent mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (188,8 tys., spadek o 0,5 procent r/r) oraz inwestorzy indywidualni (84,3 tys., spadek o 26,5 procent)
O trudnym położeniu branży dowiadujemy się także z cyklicznego badania Skaner MŚP, przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor. O pogorszeniu swojej sytuacji finansowej informuje 47 procent małych i średnich przedsiębiorców, z czego wśród reprezentantów budownictwa aż 61,2 procent.
Zdaniem ekspertów rok 2022 upłynął pod znakiem rekordowych kosztów, spadku nowych inwestycji i dużej niepewności. Także ich prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem, bo nie wszystkie podmioty są gotowe na pogorszenie koniunktury inwestycyjnej. Ponownie mogą wzrosnąć, już w tej chwili trudne do ponoszenia koszty prowadzenia biznesu. Przy obecnych cenach za media, podwyżce płacy minimalnej i inflacji, nadchodzące zmiany mogą przesądzić o przyszłości wielu firm. Chodzi tu głównie o mniejsze przedsiębiorstwa wykonawcze skoncentrowane na wąskich segmentach rynku budowlanego oraz małe firmy podwykonawcze, dla których malejące przychody i wysokie koszty mogą być trudnym do pokonania wyzwaniem. Pogorszenie kondycji finansowej takich podmiotów prawdopodobnie przełoży się na dalszy wzrost liczby niewypłacalności w segmencie budownictwa w 2023 roku.
Źródło:
https://www.bik.pl/
https://www.big.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: