Wersja testowa
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał bankom informację o zmniejszeniu rygoru bufora Rekomendacji S do 2,5 procent. To minimalna stopa procentowa, jaka powinna być przyjmowana w procesie oceny zdolności kredytowej.
W związku z ustabilizowaniem poziomu stóp procentowych i obniżeniem prawdopodobieństwa ich wzrostu oraz aktualnym zachowaniem portfeli kredytów mieszkaniowych banków, na znaczeniu tracą przesłanki stosowania buforu 5 pkt proc.
- poinformował Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF
Po decyzji KNF oraz zgodnie z postanowieniami obowiązującej tzw. Rekomendacji S mówiącej o kryteriach badania zdolności kredytowej osób starających się o pożyczkę na zakup mieszkania, minimalny poziom bufora, czyli 2,5 punktu procentowego powinien być przyjmowany w procesie oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stałą stopą procentową.
Poziom ten powinien jednak podlegać weryfikacji i ewentualnej redefinicji przez bank. Właściwie dobrany poziom powinien być zróżnicowany ze względu na czynniki ryzyka rozpoznawane przez bank, a także powinien odpowiadać charakterystyce produktu.
Obowiązek stosowania bufora nie dotyczy kredytów mieszkaniowych o oprocentowaniu ustalonym w umowie kredytowej na cały okres kredytowania.
W lutym 2022 roku nadzór, uwzględniając uwarunkowania rynku kredytów hipotecznych, zalecił, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 punktów procentowych, więc do chwili obecnej przy obliczaniu zdolności kredytowej banki doliczały do stopy procentowej i marży dodatkowo 5 punktów procentowych. Z uwagi na obniżenie wartości bufora do 2,5 punktów procentowych będą teraz doliczać do stopy procentowej i marży mniej.
Dla klientów obniżenie bufora KNF oznacza, że wyraźnie wzrośnie zdolność kredytowa a wraz a nią dostępność kredytów.
Rekomendacja S ma kluczowe znaczenie dla osób, które ubiegają się o kredyt hipoteczny. Znajdują się w niej zapisy dotyczące maksymalnego okresy spłaty kredytu hipotecznego, wysokości wkładu własnego czy możliwości wyboru kredytu ze stałym oprocentowaniem.
Z punktu widzenia kredytobiorcy najważniejszymi założeniami Rekomendacji S są regulacje dotyczące wyliczania zdolności. Zgodnie z zapisami dokumentu banki powinny dokonywać analizy ilościowej i jakościowej, aby realnie ocenić, czy klient będzie zdolny do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w terminach określonych umową, a zdolność kredytowa może być liczona dla maksymalnego okresu 25 lat.
Rekomendacja S w praktyce reguluje proces przyznawania kredytów hipotecznych i ustanawia zasady, jakich wszystkie banki powinny bezwzględnie przestrzegać.
Zaktualizowano:
Dodano: