Wersja testowa
Jak wynika z cyklicznego badania Skaner MŚP, przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor stare problemy firm będą pogłębiać się w 2023 roku.
Zaledwie 8,2 procent badanych spodziewa się poprawy i są to przeważnie producenci. Żadnej zmiany nie spodziewa się ponad 35 procent respondentów przede wszystkim średnich firm działających w branży transportowej. O pogorszeniu swojej sytuacji finansowej informuje natomiast 47 procent przedsiębiorców, z czego aż 61,2 procent reprezentantów budownictwa i 53,3 procent handlu.
Stare problemy firm będzie pogłębiał wzrost kosztów funkcjonowania działalności w efekcie czego niepokój przedsiębiorców wywołuje głównie wizja utraty płynności finansowej i bankructwa.
Najtrudniejsze do adaptacji w ciągu minionego roku dla firm z sektora MŚP okazały się zmiany przepisów, przyspieszająca inflacja, napięcia na rynku surowców i energii, zakłócenia w produkcji i spadek kursu złotego. Jednym z głównych priorytetów przedsiębiorców było natomiat utrzymanie płynności finansowej prowadzonej działalności.
Według raportu Skaner MŚP 15 procent firm jako realny uznaje scenariusz, w którym w 2023 roku będą zmuszeni ogłosić upadłość, zlikwidować firmę lub po prostu zawiesić działalność. W tej grupie istotnie częściej znajdują się mikroprzedsiębiorcy.
Zdecydowanie największym wyzwaniem dla przedsiębiorców w 2023 roku będą wzrosty kosztów funkcjonowania firmy, w tym energii i gazu (49,2 procent), podwyżki składek ZUS (29,6 procent) oraz wyższa płaca minimalna (25,6 procent).
Wg danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, na koniec listopada 2022 mimo spadku liczby dłużników o 3980 firmy do 315 369 zaległe zobowiązania przedsiębiorców względem banków i kontrahentów przekroczyły 39,4 mld zł – to o prawie 1,5 mld zł więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Żródło: https://www.big.pl/
Zaktualizowano:
Dodano: