Wersja testowa
Bezrobocie w Polsce nadal utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Jak podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia wzrósł w październiku 2022 r. do 67,5 pkt. czyli o 0,1 pkt m/m
Analitycy BIEC zwracają uwagę, na to że gospodarka wyraźnie spowalnia, niepewność rośnie, podobnie jak obawy o ewentualną skalę wzrostu bezrobocia. Ich zdaniem pracodawcy od dawna wskazują na trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników. Przewidując trudności z ich rekrutacją również w przyszłości, wolą na razie nie redukować zatrudnienia pomimo dekoniunktury. Stąd, przełożenie niższej aktywności gospodarczej na wysokość stopy bezrobocia będzie najprawdopodobniej niewielkie.
W porównaniu do majowego szczytu, liczba ofert pracy jest obecnie mniejsza o 15 procent a w porównaniu do sierpnia spadła o ok. 3,5 procent.
Spadająca liczba ofert pracy, pogorszenie opinii menadżerów na temat zmian wielkości zatrudnienia oraz ocen ogólnej sytuacji gospodarczej, rosnąca wartość wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych to główne czynniki oddziaływujące na kierunek wzrostu wartości wskaźnika i prognozujące tym samym wyższą stopę bezrobocia. Jednocześnie liczba osób, które wyrejestrowały się ze spisu osób bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła w ujęciu miesięcznym o 8 procent.
Wyliczana przez GUS stopa bezrobocia we wrześniu wynosiła 5,1 proc. i był to najniższy poziom od września 1990 r.
Niestety coraz więcej firm zapowiada redukcję liczby pracowników.
Zaktualizowano:
Dodano: