Wersja testowa

Zaległości alimentacyjne czyli ogromne wyzwanie finansowe samodzielnej opieki nad dziećmi

Opublikowano: 2022-05-26 12:44 Dagmara Konik 2 min. czytania

Zaległości alimentacyjne czyli ogromne wyzwanie finansowe samodzielnej opieki nad dziećmi

Zaległości alimentacyjne czyli ogromne wyzwanie finansowe samodzielnej opieki nad dziećmi

Z danych zgromadzonych przez BIG InfoMonitor wynika, że do Rejestru Dłużników zgłoszonych zostało już 248 tys. rodziców a ich zobowiązania z tytułu alimentów wynoszą niemal 11 mld zł. Matki stanowią jedynie 6 procent podanej liczby, a ich zaległości to niecałe 4 procent całej sumy zaległości.

Spośród osób zgłoszonych do Rejestru Dłużników prawie 58 procent posiada również inne zaległości - wynika z danych BIG InfoMonitor. Dane zgromadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor pozwalają nam stworzyć przeciętny obraz tego kim są typowi dłużnicy alimentacyjni.

Według BIG InfoMonitor są to mężczyźni w wieku od 35 do 54 lat, którzy zazwyczaj nie płacą także innych zobowiązań. To głównie mieszkańcy Górnego i Dolnego Śląska oraz Mazowsza. W ich przypadku przeciętny dług alimentacyjny wynosi ponad 40 tys. zł (przy średniej krajowej 43,1 tys. zł). Wśród uchylających się od obowiązku płacenia alimentów charakterystyce tej odpowiada ponad 86 tysięcy osób.

Pomóc w odzyskaniu zaległych alimentów może wpis do Rejestru Dłużników. Dane o dłużnikach alimentacyjnych zgłaszane są do takiego rejestru głównie przez gminy wypłacające poszkodowanym świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Zgłosić dłużnika do BIG może jednak też każda osoba, która ma wyrok sądowy z klauzulą wykonalności. Wpis taki może okazać się skutecznym sposobem na skłonienie dłużnika do łożenia na dziecko, a w ramach prowadzonej przez BIG InfoMonitor akcji „Odzyskuj Alimenty”, kosztuje to tylko symboliczną złotówkę.

 

Źródło: https://www.big.pl/

 

Tagi: alimenty

Zaktualizowano: 26.05.2022

Dodano: 26.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top