Wersja testowa
BIG InfoMonitor informuje o pozytywnym trendzie wśród polskich dłużników. Rok do roku maleje liczba zaległości. Obecnie liczba niespłaconych rachunków wynosi 72,5 mld złotych i w ciągu roku ta kwota zmniejszyła się o 9 mln złotych (zmniejszenie o 11%). Zmniejszyła się także liczba dłużników i jest ich obecnie ponad 140 tys. mniej osób. Osób, które nie spłacają zobowiązań jest też mniej o 5% w skali roku. Łączna kwota zaległości osiągnęła poziom z 2018 roku.
W ocenie BIG na zmianę sytuacji finansowej dłużników wpłynęło zarówno ostrożniejsze podejście do finansów, którego Polacy nauczyli się w trakcie pandemii, a także szeroki strumień transferów społecznych tj. 500 plus na pierwsze dziecko oraz dodatkowe świadczenia dla emerytów w postaci 13 i 14 świadczenia.
Zmniejszyła się zarówno ilość zaległości w Biurze Informacji Kredytowej oraz w BIG. Zaległości z tytułu kredytów zmniejszyły się o ponad 10% o kwotę 3,9 mld złotych. Obecnie to prawie 80 tys. dłużników.
Rekordzistą jeśli chodzi o ilość zadłużenia jest rekord należy do mężczyzny z Pomorza, którego łączna kwota zadłużenia to prawie 76 mln złotych. Kolejnym rekordzistą jest mieszkaniec Lubelszczyzny w wieku 65 lat, którego niespłacony dług to obecnie 75 mln złotych. Jego dług zwiększył się w ciągu roku o dodatkowy 1 mln złotych. „Podium” zamyka mieszkanka województwa mazowieckiego z kwotą zaległości 52 mln złotych.
Najwyższą średnią kwotę zadłużenia w 2021 posiadają osoby w przedziale wiekowym 45-54 lata i jest to kwota 37 131 złotych.
Źródło: BIG InfoMonitor
Zaktualizowano:
Dodano: