Wersja testowa
Prowadzenie firmy zawsze wymaga sporych nakładów finansowych. Przedsiębiorstwo musi nadążać za konkurencją, wdrażać innowacyjne rozwiązania oraz dbać o działalność zgodnie z obowiązującymi standardami. Jest to konieczne, także w dobie kryzysu. Niestety, niejednokrotnie właściciel firmy ze zmartwieniem patrzy na wysokość zgromadzonego kapitału. W związku z tym warto zobaczyć, jak wyglądają na rynku proponowane przez banki kredyty inwestycyjne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Definicja kredyty inwestycyjnego głosi, iż jest to kredyt bankowy udzielany przedsiębiorcom na sfinansowanie konkretnego celu. Zobowiązanie to jest jednym z rodzajów kredytów firmowych. Kredytodawca musi wiedzieć jak przedsiębiorca zamierza wykorzystać pozyskane pieniądze. W praktyce jest tak, że przedsięwzięcia realizowane z kredytów inwestycyjnych często mają ogromny wpływ na przyszłość finansową przedsiębiorstwa (a niekiedy stanowią o „być albo nie być” firmy na rynku). Nic więc dziwnego, że banki chcą mieć pewność, że kredytobiorca ureguluje należność w całości.
NOTKA PRAWNA
Banki udzielają firmom kredytów inwestycyjnych w myśl przepisów zawartych w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe
Jeśli chodzi o formę finansowania, to możemy mówić o dwóch rodzajach kredytu inwestycyjnego. Będą to:
Wybór rodzaju kredytu inwestycyjnego będzie uzależniony od oferty konkretnego banku. Klient powinien wnioskować o takie zobowiązanie, które będzie adekwatną odpowiedzią do jego potrzeb.
Kredyt inwestycyjny udzielany jest takim klientom, którzy:
Jeśli spełniasz powyższe warunki, to najprawdopodobniej otrzymasz zobowiązanie. Pamiętaj jednak o tym, by dokładnie przeczytać w ofercie banku jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku kredytowego.
Przeznaczenie kredytów inwestycyjnych może być bardzo różne. Jednakże za każdym razem trzeba dokładnie określić te cele. Może to być:
Jest to ujęcie dość ogólne. Przykładowo wyglądać to może tak, że po uzyskaniu kredytu przedsiębiorca kupuje samochody, laptopy, wdrażana efektywniejsze techniki produkcyjne czy przeprowadza informatyzację procesów sprzedażowych.
Jak już zdążyliśmy sobie wspomnieć, w przypadku linii kredytowej spłata następuje wówczas, gdy na konto przedsiębiorcy, na którym jest limit wpływają środki finansowe. Natomiast długoterminowy kredyt przeznaczony na konkretny cel będzie spłacany w ratach, które mogą kształtować się różnie. Równe raty kapitałowe polegają na spłacaniu coraz to mniejszych rat, gdyż z miesiąca na miesiąc odsetki naliczane są od coraz to niższej kwoty. Natomiast równe raty sumaryczne oznaczają, że przez cały okres kredytowania klient będzie płacił równą stawkę ratalną.
Warunkiem uzyskania kredytu inwestycyjnego jest spełnienie wymogów formalnych, które już opisaliśmy. Po zapoznaniu się z konkretną dokumentacją wymaganą przez bank należy rozpocząć jej kompletowanie. W zależności od kredytobiorcy oraz rodzaju interesującego nas zobowiązania wnioskować można przez internet albo bezpośrednio w placówce banku.
Omówiliśmy ogólnie najczęstsze cele finansowania z kredytu inwestycyjnego. To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że tym zobowiązaniem można nabyć dobra prawne i niematerialne. Przykładowo można wejść w posiadanie długoterminowych papierów wartościowych albo wykupić udziały w innym przedsiębiorstwie.
Kredyt inwestycyjny zaciągnięty przez przedsiębiorcę będzie się opłacał wtedy, kiedy firma będzie wymagała pilnego rozwoju – poszerzenia lub modernizacji procesów produkcji lub świadczenia usług. Takie zobowiązania to oczywiście dodatkowe koszty, więc warto najpierw przeanalizować czy nasz firmowy budżet na pewno nie wystarczy do wdrożenia koniecznych zmian w przedsiębiorstwie. Dużym atutem tego zobowiązania jest to, że kwota może zostać przekazana kredytobiorcy od razu, dzięki czemu natychmiast może on przystąpić do realizacji inwestycji.
Dodano:
W dzisiejszym artykule chcę przedstawić trochę fachowej wiedzy na temat rodzajów kredytów firmowych, która została zaczerpnięta z teorii przedstawionej w specjalistycznej literaturze oraz podręcznikach do bankowości. Na koniec porównam to z rzeczywistą ofertą kredytów dla przedsiębiorstw oferowanych(...)
Czytaj więcej