Wersja testowa
Kto ustala wysokość stóp procentowych? Kto wyznacza dla BNP górne granice zobowiązań, wynikających z zagranicznych pożyczek i kredytów? Kto zajmuje się zatwierdzeniem planu finansowego NBP? Czym jest Rada Polityki Pieniężnej? W tym wpisie chcemy przybliżyć Wam istotę działania tej instytucji, która w bardzo wyraźny sposób może wpływać na wysokość naszych rat kredytów i pożyczek.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Na początek przyjrzyjmy się podstawom prawnym. Radę Polityki Pieniężnej definiuje artykuł 6 punkt 2 ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz artykuł 227 ustęp 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Według tych dwóch aktów prawnych Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów NBP. Innymi słowy, jest to podmiot, będący grupą osób powoływanych do wypełnienia zadań, określanych przepisami prawnymi. A jej podstawowym zadaniem jest realizowanie założeń polityki pieniężnej państwa.
W Radzie zasiada 10 osób. Są to: prezes Narodowego Banku Polskiego oraz dziewięciu członków Rady, którymi są osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów. Tak dosłownie określa ich Konstytucja.
Prezes NBP jest przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej. Określa to artykuł 11-ty, ustęp 2-gi ustawy o NBP. Prezesa NBP powołuje Sejm na wniosek Prezydenta, na sześcioletnią kadencję. To reguluje zarówno ustawa, jak i Konstytucja. Trzech członków Rady jest powoływanych przez Sejm, trzech przez Senat i trzech przez Prezydenta. Kadencja każdego z członków trwa 6 lat. Prezes NBP może pełnić swoją funkcję maksymalnie przez dwie kadencje, członkowie Rady – przez jedną.
W skład Rady Polityki Pieniężnej w 2022 wchodzą osoby aktualnie prezentowane na grafice. Na czele RPP stoi prof. Adam Glapiński, a pozostali członkowie Rady to:
Ireneusz Dąbrowski,
Wiesław Janczyk,
Cezary Kochalski,
Ludwik Kotecki,
Przemysław Litwiniuk
Rafał Sura,
Henryk Wnorowski,
Jerzy Żyżyński.
W mediach słyszymy, że Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała np. o obniżeniu stóp procentowych. Tak. Zajmuje się ona bowiem regulacją stóp procentowych NBP. Jakie jeszcze są zadania Rady Polityki Pieniężnej?
Prezes Narodowego Banku Polskiego przedkłada Radzie zasady rachunkowości NBP, a Rada je uchwala. Zadania Rady zostały określone w artykule 12-tym ustawy o NBP.
Od paru miesięcy wielu z nas z całą pewnością patrzyło na rosnącą inflację z niezbyt przychylną miną. Już w 2021 roku Rada zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. 9 marca 2022 roku miała miejsca kolejna podwyżka. Tym razem RPP podwyższyła wszystkie stopy o 0,75 %. Stopa referencyjna wzrosła z 2,5 % do 3,25%. Stopa lombardowa z 3,25% na 4%. Stopa depozytowa z 2,25% na 3%. Natomiast stopa redyskontowa weksli z 2,8% na 3,55%.
Sytuacja na świecie - w tym, w dużej mierze rosyjska agresja na Ukrainie - sprzyja wzrostowi cen. Inlacja wyniosła w styczniu 2022 roku 9,2%. Według przewidywań Rady w 2022 roku infacja może wynieść w porywach do 12,2%, a w 2023 roku od 7% do 11%. Wobec perspektywy rosnącej inflacji, RPP najprawdopodobniej wkrótce znowu podniesie stopy procentowe.
Rada Polityki Pieniężnej jest bardzo ważnym organem, funkcjonującym w państwie. Dba o to, aby polski złoty był stabilną walutą, poprzez działania mające na celu utrzymanie niskiej inflacji na poziomie 2,5%. Dopuszczalna jest tutaj różnica jednego procenta mniej albo więcej niż zakładany wskaźnik. Jeżeli nie jest to przeszkodą w realizacji utrzymywania stabilnej, niskiej inflacji, tzw. celem inflacyjnym, Rada może działać również po to, aby doprowadzić do wzrostu gospodarczego.
I na koniec ciekawostka. Pensja członków Rady Polityki Pieniężnej jest równa wynagrodzeniu wiceprezesa NBP. I należna jest do 3 miesięcy po wygaśnięciu kadencji. Tak stanowi artykuł 14-ty ustęp 3-ci ustawy o NBP. W 2020 roku łączne wynagrodzenie na stanowisku wiceprezesa NBP wyniosło 894 365 zł brutto.
Zaktualizowano:
Dodano: