Wersja testowa
Gdy bank udziela kredytu klientom, zależy mu na tym, aby został on spłacony w terminie i z należnymi odsetkami. Stąd też banki podejmują działania mające na celu minimalizację ryzyka kredytowego. Oprócz oceny zdolności kredytowej i historii spłat występują również zabezpieczenia spłaty kredytu. Dzięki ustanowieniu zabezpieczenia bank ma szanse na odzyskanie całości albo części kredytu. Jedynym z podstawowych zabezpieczeń kredytu jest to należące do grupy zabezpieczeń osobistych, czyli weksel.
Spis treści
Prawo wekslowe obowiązuje od 1936 roku i do dziś niewiele się zmieniło. Chociaż weksel nie jest instytucją nową, większość z nas niewiele o nim wie.
Weksel to papier wartościowy o określonej przez prawo wekslowe formie, charakteryzujący się tym, że złożenie na nim podpisu stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego.
Prawo wekslowe wyróżnia dwa rodzaje weksli:
Ustawa o kredycie konsumenckim zabrania przyjmowania przez kredytodawcę od konsumenta weksli innych niż z klauzulą „nie na zlecenie” lub równoważną (np. „bez indosowania”).
Weksel in blanco (inaczej niezupełny) to taki weksel, któremu brakuje przynajmniej jednego elementu wymaganego do tego, aby był ważny zgodnie z wymogami wspominanego Prawa wekslowego. Weksel własny in blanco na zabezpieczenie kredytu może złożyć kredytobiorca (dłużnik banku) lub osoba trzecia. Weksel taki może stanowić zabezpieczenie całej kwoty udzielonego kredytu, czyli kapitału, odsetek i innych należności ubocznych, jak również części kredytu, np. poszczególnych transz lub rat. Na zabezpieczenie kredytu można również złożyć w banku więcej niż jeden weksel. Banki są skłonne akceptować weksel jako jedyne zabezpieczenie, gdy klient, który jest im znany posiada dobrą zdolność kredytową.
Weksel własny in blanco powinien zawierać minimum podpis wystawcy (dłużnika wekslowego) złożony z intencją zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Podpis powinien znajdować się pod całą treścią weksla i być umiejscowiony niżej niż przyrzeczenie zapłaty. Podpis musi być własnoręczny i zawierać minimum nazwisko wystawcy weksla. W celu uniknięcia ewentualnych wątpliwości pod podpisem nieczytelnym zalecane jest wpisanie imienia i nazwiska wystawcy. Bank przyjmując weksel powinien mieć pewność, że podpis wystawcy jest własnoręczny. Podpis można złożyć w obecności pracownika banku albo potwierdzić go u notariusza.
Inne elementy weksla in blanco:
Na wekslu in blanco nie występuje suma wekslowa, gdyż nie jest jeszcze znana.
Weksel in blanco zwykle występuje razem z deklaracją wekslową, zwaną inaczej umową wekslową. To dokument, który określa zasady porozumienia ustalone przez bank z wystawcą weksla co do tego, kiedy i w jaki sposób weksel może być uzupełniony. Deklaracja wekslowa zawiera:
Gdy zabezpieczenie stanowi kilka weksli również taka informacja powinna się znaleźć w deklaracji wekslowej. Jeśli deklaracja wekslowa nie zostanie podpisana nie oznacza to, że weksel jest nieważny.
Bank będzie miał prawo uzupełnić weksel in blanco wtedy, gdy kredyt, który on zabezpieczał, nie został spłacony w ustalonym terminie w całości lub części lub w tych sytuacjach, w których przysługuje mu prawo do żądania spłaty kredytu przed tym terminem. Bank nie ma prawa uzupełniać weksla, jeżeli nie wystąpiły okoliczności określone w umowie wekslowej (deklaracji wekslowej).
Gdy kredyt zostanie spłacony całkowicie, wygasają również zabezpieczenia dla niego zawarte. Po spłacie kredytu bank nie ma prawa do uzupełnienia weksla. Nie wyklucza to jednak sytuacji, gdzie zaingerować mogą osoby działające w złej wierze. Obowiązkiem kredytobiorcy jest więc uzyskanie zwrotu dokumentu po zakończeniu spłaty kredytu.
Zaktualizowano:
Dodano:
Wnioskując o pieniądze w pożyczce pozabankowej często zależy nam na czasie. Im szybciej otrzymamy przelew środków, tym lepiej. Firmy pozabankowe wiedzą o tym, dlatego stale usprawniają procesy wnioskowania. Nikt nie da nam jednak pieniędzy bez diagnozy ryzyka, która wiąże się z udzieleniem nam pożyc(...)
Czytaj więcejZabezpieczeniem, a tym samym gwarancją spłaty dla instytucji finansującej, może być nieruchomości. Najpopularniejsze nieruchomości to oczywiście dom, mieszkanie lub działka. Pożyczki pod zastaw nieruchomości posiadają w swej ofercie nie tylko banki ale i firmy poza bankowe, dzięki czemu oferta kredy(...)
Czytaj więcej